Küsimus nr 2036

Mikk küsis (5. okt 2005)
Hammas oli suretatud närviga ning plombeeritud (ei valutanud). Nüüd arsti juurde minnes tehti panoraampilt hammastest ning selgus, et hammas on juurepõletikuga. Hammas avati ning juurekanalisse pandi rohi. Teisel päeval peale arsti juures käiku hakkas hammas päris korralikult valutama ning põsk paistetas isegi väheke üles. Proovisin kasutada kummeli teed, kuid ka see ei aidanud. Konsulteerides arstiga, soovitas ta mul valuvaigisteid neelata ning ära kannatada, pidavat olema normaalne asjade käik.
Nüüdseks on kasutatud valuvaigisteid juba nädal ning valu ei kao (õhtu eel isegi ägeneb), arsti juurde lähen aga alles 1,5 nädala pärast. Siit küsimus, kas nii pikalt (2 nädalat ja 3-4 tabletti päevas) tohib tugevaid valuvaigisteid võtta ning kas tõesti ei ole võimalik midagi teha, et valu leevenduks?
Reet Pallase vastas (2005-10-07 09:17)
Taolisel puhul soovitan ikkagi minna hambaarsti juurde esmaabisse. Hambaarst loputab juurekanali desinfitseeriva lahusega ja paneb sisse uue rohu. See ei võta väga kaua aega (ega palju raha) ja Teie hambaarst peaks valutava hamba puhul Teie jaoks kasvõi kusagile teiste patsientide vahele lühikese aja leidma.

Teie hamba all oli krooniline põletik, mis instrumenteerimise tagajärjel ägenes. Seda ei juhtu iga kord, aga väga ebatavaline see ka ei ole. Kui lihtne loputamine ja puhastamine ei aita, tuleb lisaks kasutada antibiootikumravi.

Kui hammas väga valutab, pakitseb ja põsk isegi üles paistetab, on kodus võimalik suure nõelaga ise ajutine täidis hambast eemaldada. See võimaldab tekkival põletikulisel vedelikul, mädal ja selle tagajärjel tekkival rõhul kanalitest väljuda. Kui kasutate sellist võimalust, tuleb aga ikkagi pärast seda kiirelt, ühe päeva jooksul hambaarsti juurde minna, kuna kanalid on nüüd avatud suukeskkonnale. Juurekanalid peaksid olema hästi puhtad, suukeskkonnas aga elab tohutul hulgal mikroobe, seega võivad nüüd uued mikroobid sattuda juurekanalitesse.

Valuvaigisteid, näiteks 400 mg Ibuprofeeni või 500 mg Paratsetamooli võib nii pikalt ja sellistes kogustes nagu kirjutasite võtta küll, kui organismi üldine seisund seda lubab. Oluline on jälgida, et ravimeid ei tarvitataks tühja kõhuga - nii põhjustavad nad maoärritust ja pikemas perspektiivis maohaavandeid.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.