Küsimus nr 1981

Evelin küsis (9. sept 2005)
Tere! Olen Teie hambaraviportaaliga üsna sina peal. Siiski ei ole leidnud oma küsimusele vastust!
Mu 5 aastase poja hambad on kahjustatud juba alates imikueast lutipudelikaariese poolt.Siiski polnud "süüdi" lutipudel vaid rinnapiim, mida arst soovitas sünnitraumaga pojale anda kui ta vaid soovib. See oli tema peamine rahunemisviis 3 aasta vältel. Ta sõi rinda ööpäevaringselt mitmeid-ja mitmeid kordi, oli täitsa täitmatu. Hammaste lõikumise aegu hakkasid need ka kohe kahjustuma;esihammaste vaap justkui sööbis ning hambad muutusid ajapikku mustadeks köntideks. Nüüd on tal ka tagumistes hammastes augud.
Ma pole mitte hoolimatu ema, et ei asunud asja kallale varem: laps on väga probleemne ja temaga on olnud alati tegemist, kõike korraga ja tõhusalt lihtsalt ei ole suutnud. Oleme pojaga tema 2-3-dal eluaastal abi otsinud Mustamäe Kiirabihaiglast saamaks konsultatsiooni narkoosi all hammaste parandamise kohta. Meid suunas sinna piirkonna hambaarst, kuna poeg oli (ja on) rahutu (sünnitraumast pärinev motoorne rahutus ning emotsionaalne ebastabiilsus ja ärrituvus) ning tal on lausa arstifoobia. Mustamäel öeldi et nemad tegelevad vaid invaliididega.

Küsimus:kuhu siiski pöörduda küsimustega, mis puudutavad hammaste narkoosi all ravimist või inravennooset sedatsiooni. Nagu ma aru saan on selliseid raviasutusi suhteliselt vähe, kus võiks eelpoolmainitud teenust saada (tasuta?). Olen paljudele hambaarstidele helistanud ja infot küsinud, kuid enamus neist ei paku sedatsiooni- ja narkoosi teenust või pakuvad vaid tasulisena. Kas Teie oskaksite midagi täpsemat kosta antud teema kohta? Kas Raplamaa lapsel üldse on võimalus saada tasuta narkoosi all hambaid parandada? Mida arvate intravennoosest sedatsioonist/narkoosist 5 aastase poisi puhul, kes kaalub 31 kg ning kellel on astma (kaasuv kodutolmulesta allergia) ning keda on ilmselgelt võimatu hambaarsti juurde "suruda" ?

Ette tänades E.N.Raplamaalt
P.S.mu last tülitas juuli keskpaigal 2-4 ööl hambavalu ning lõuaalused lümfisõlmed olid ja on tihti paistes ning hernetera suurused!
Timo Paberit vastas (2005-09-14 08:21)
Narkoos on loomulikult üks võimalikke lahendusi kuid paraku suhteliselt ajutine, sest teatud hambaraviprotseduure on võimatu teostada samal visiidil. Enamasti kasutatakse lastel sedatsiooni st. mitte täisnarkoosi. Paraku on see teenus kliinikutes tasuline. Haigekassa võib üldnarkoosi eest tasuda vaid juhul, kui tegemist on eluohtliku seisundiga ning patsient saabub erakorralisena. Plaaniline ravi on minu andmetel igal pool tasuline. Täpsemat teavet soovitan küsida piirkondlikust haigekassast. Tegelikult soovitaksin Teil leida hambaarst, kel oleks aega lapsega tegeleda ning kelle suhtes tekiks usaldus. See on kõige olulisemaks eelduseks. Lapse veenmise eest haigekassa küll samuti ei tasu kuid minu hinnangul ei ole tervise edendamisele kulutatud raha kunagi maha visatud !!

Rinnapiima kohta niipalju, et see sisaldab süsivesikuid ehk suhkruid võrdlemisi palju. Sõltuvalt ka muidugi Teie enda suhkrutarbimisest. Kui rinnaga toitmine on ebaregulaarne ning suuhügieen ka raskendatud, ongi eeldused olemas hammaste lagunemiseks kaariese tagajärjel.

Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn