Küsimus nr 1959

Jaanus küsis (30. aug 2005)
Lp. stomatoloogid. Kaks nädalat tagasi käisin tagumise purihambaga plombeerimas, aga mõne päeva pärast tekkisid põse limaskestadele (kummalegi poole) mõned väikesed villi. Valutavad, punetavad, süües on valusad. Ennekuulmatu lugu, sest mul pole varem midagi niisugust olnud. Kas tõesti tuimestussüsti tehes olen saanud mingi villnakkuse? Kuigi kõik peaks ju puhas ja ühekordne olema. Midagi muud aga kahtlustada ei osaka, kuna villid tekkisid ju peale hambaarstil käiku. Ei aita kaaliumpermanganaat, kummel ega taruvaiguõli. Niisiis - kas varem on olnud niisuguseid juhuseid ja mida niisugune olukord endast kujutab?

Täna on limaskestadelt villilaadsed moodustised kadunud, aga kogu tagumiste ülemiste hammaste juures on põselimaskestad paiste läinud, on lillakad, palavik 37,2. Nõrkus.

Lugupidamisega ja ette tänades Jaanus.
Reet Pallase vastas (2005-09-02 08:51)
Hambaarsti juurest saadud villnakkust kahtlustada ma antud info põhjal ehk ei julgeks. Asi võib olla süstelahuses või/ja süstekohas. Üliväike võimalus on, et süstelahus ei sobinud Teile. Süsti tegemise käigus võidi vigastada väga väikesi veresooni või närvilõpmeid (olulisi veresooni ega närve mitte, need asuvad süstekohast siiski üsna kaugel). Väga väike võimalus on ka, et lahus oli Teie jaoks liiga kange. Tavaliselt hambaravis kasutatavatele süstelahustele on lisatud väikeses koguses (1:100 000 või 1:200 000) adrenaliini või mõnd muud veresooni ahendavat ainet, et hoida tuimestuslahuse mõju lokaalsena (mitte lasta tal mujale organismi imenduda), samuti vähendab taoline lahus lokaalselt veritsust (see on oluline just kirurgiliste protseduuride, nt. hamba tõmbamise käigus). Taoline komplikatsioon on siiski väga harv.

Eelnevalt mainitud komplikatsioonid peaksid aga olema lokaalselt süstekoha läheduses, Teil esinevad villid mõlemal pool (nii loen ma küsimusest välja). Välistada ei saa nt. herpesviirust, mis sedapuhku on lihtsalt suu limaskestal välja löönud. Mingi väike võimalus on ka, et olete tuimestuse ajal lihtsalt põske hammustanud ja sellega limaskesti kahjustanud. Väga raske on aga ühest jaõiget hinnangut anda olukorda nägemata.

Ülalõuas on verevarustus üldiselt väga hea ja limaskestad paranevad kiiresti. Villidel oleksite ilmselt võinud ka lihtsalt vaikselt paraneda lasta. Rahustavalt oleks kindlasti mõjunud loputamine jahtunud kummeliteega. Kompresside tegemine suu limaskestadele kindlasti ei sobi.

Antud juhul võisite kahjustunud kohti liiga hoogsa koduse raviga hoopis ärritada. Kaaliumpermanganaadilahus võis olla liiga kange ja parandamise asemel limaskesta hoopis täiendavalt kahjustada.

Praegusel juhul püüaksin endiselt limaskestadele rahu anda, ehk veidi kummeliga loputada või nt. Mundisal-geeliga määrida (käsimüügiravimina müügil apteekides). Kuna olete endal mõõtnud ka palaviku (ehkki väga madala), soovitaksin näidata oma suud kindlasti ka hambaarstile - välistada ei saa ju ka teisi suu limaskestal avalduvaid haigusi.

Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.