Küsimus nr 1829

Külli küsis (11. apr 2005)
Mure selline, et lasin endalt välja tõmmata kaks alumist tarkusehammmast kuna hambaarst ütles et nad ei mahu mu suhu ära (vanust 19). Ja see kes neid väla tõmbas, avastas et ma ei jõua kaua suud lahti hoida, et on liigestega mingi jama ja soovitas ortodondi juurde minna. Kuigi esireas on hambad kõik ilusad ja alumises reas need ei häiri üldse vaid paar hammast natuke küliti.
Kas on vajalik külastus sinna? Mingit operatsiooni küll ei sooviks teha, aa loodan väga et tulevikus ei teki probleeme söömisega. Kas lasen ka ülemised tarkusehambad välja tõmmata?
Triin Jagomägi vastas (2005-04-13 08:51)
Kirjast on raske aru saada, et kas patsiendil endal ka liigeste osas mingeid kaebusi on. Näiteks naksumine, valulikkus, hellus liigestes, raskendatud suuavamine. Kui selliseid kaebusi esineb, siis soovitan pöörduda hambaarsti poole, kes on kursis liigesprobleemide kaasaegsete ravivõimalustega. Alati ei pruugi kõik need arstid omada ortodondi kutset, kuigi ortodontide õppeprogramm sisaldab liigesprobleemidega seotud õppeaineid ning enamus neist on pädevad teostama teatud protseduure või analüüsima hambumust.
Tarkusehammaste eemaldamise näidustuste osas on ilma röntgenpildita väga raske soovitusi anda. Kui hambad suhu ei mahu siis on eemaldamise näidustus olemas. Samas kui on eemaldatud tarkusehambad juba ühest lõualuust, siis ei funktsioneeri hetkel tarkusehambad ka täielikult sest neil puuduvad antagonist- ehk vastashambad.

Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.