Küsimus nr 1726

Kirsti küsis (8. märts 2005)
8-aastasel lapsel on alalõug liiga väike, nii et alumiste hammastega hammustab kaugele suulakke, hammustada saab ainult purihammastega, ütleb halvasti r ja s häälikut, pudistab rääkides. Samal ajal on ülemistel hammastel ruumipuudus, praeguseks hetkeks on täpselt kõrvuti lõikehambad ja I purihammas, silmahambad on kuskilt alles tulemas, kuid ruumi nende jaoks pole ühtegi millimeetrit. Alumistele hammastele on 6 kuud tagasi paigaldatud traat ( kinnitub purihammaste külge paigaldatud võrude külge ), et hammastel ruumipuudust ei tekiks. Nüüd ütles ortodont, et laps peab 2 kuu pärast hakkama kandma öösiti mingit aparaati, mis ülemisi tagumisi purihambaid lõualuus tahapoole nihutaks.
Mis aparaat see selline on ja kas selline aparaat on tõhus? Kui kaua umbkaudu ravi kestab? Kahjuks on visiidi ajal alati nii kiire, et arstilt pole saanud isiklikult küsida.
Tänades,
ema Kirsti
Triin Jagomägi vastas (2005-03-11 15:02)
Kirjelduse järgi tundub, et planeeritakse kasutada suuvälist aparaati. Aparaat on hästi populaarne Soomes. Sõltuvalt jõudude suurusest mida kasutatakse on aparaat mõeldud kas ülemiste purihammaste taha poole nihutamiseks või terve ülalõualuu kasvu pidurdamiseks. Aparaat on efektiivne siis, kui seda kantakse igal öösel. Raviaparaati on vaja kanda poolest aastast kuni aastani.
Kirjelduse järgi tundub lapse hambumusanomaalia päris tõsine olema. Sellise hambumusanomaalia ravi koosneb mitmetest etappidest ja kasutatakse erinevaid aparaate. Arvatavasti võib Teie raviarst peale suuvälise aparaadi perioodi määrata nn. aktivaator, mida tuleb jälle öösiti kanda (stimuleerib alalõualuu kasvu) ning kuna tegu on ka ruumipuudusega, siis võib osutuda vajalikuks ka mõne jäävhamba eemaldamine ja breketravi (seda aga mitte enne 10-12-ndat eluaastat).
Raskema hambumusanomaalia ravi nõuab erinevaid aparaate, sõltuvalt lapse vanusest ning palju tööd ja kannatlikkust.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.