Küsimus nr 1718

Kadri küsis (4. märts 2005)
Minu 8 aastasel tütrel avastati risthambumus. Pealtnäha ei saa üldse aru, et hammastel midagi viga oleks ja ta ise ei kaeba ka millegi üle. Sooviksin teada, mida see risthambumus täpsemalt tähendab ja mis tagajärjed võivad olla, kui sellega midagi ette ei võeta?
Triin Jagomägi vastas (2005-03-09 14:26)
Risthambumuse puhul ei vasta hambakaared suuruselt/laiuselt üksteisele. Üks hambakaar on kas siis suurem kui teine või siis vastupidi väiksem. Risthambumus võib olla nii tagumiste kui ka eesmiste hammaste piirkonnas, samuti võib olla haaratud ainult üks hammas. Risthambumuse tekkepõhjusi on palju. Risthambumus on soovitav ravida võimalikult varakult, sest lõualuud ei saa päris õiges asendid kokku käia. Hammastel on köbrud ja lohukesed nende vahel, kui osa hammastest asub valel kohal, siis vastashambad ei saa lõualuude sulgemisel asetuda õigetesse kohtadesse. Tekivad eelkontaktid, mis juhivad lõualuud. Laps paneb hambad kokku nii kuidas ta seda kõige paremini teha saab. Reeglina ei ole see kõige õigem asend, sest õigesti ta hambaid kokku panna ei saa. Kui selline vale kokkupanek kestab väga pikalt, siis harjuvad/kompenseerivad lihased ning ka lõualuud ise selle nihke erineva kasvuga. Näiteks asümmeetrilise hambakaarte sulgemise tulemusena üks lõualuu pool teeb rohkem tööd, areneb ning kasvab teistmoodi, tekib näo asümmeetria, mida vanemas eas korrigeerida on juba raske.
Hilisemas eas seostatakse risthambumusega ka liigesprobleeme, erinevaid pingepeavalusid jne.

Selles vanuses ei oska laps millegi üle kaevata, sest ta on hambaid alati risthambumusest tingitult valesti kokku pannud ning ta ei saa teadagi, kuidas õigesti on.
Kaheksas/üheksas eluaasta on väga õige vanus selle probleemi korrigeerimiseks, et tagada lõualuude normaalne kasv.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa
· Unimed Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa