Küsimus nr 1691

Kristi küsis (24. veebr 2005)
Läksin paistes igeme ja veidi valutava hambaga arsti juurde. Saadeti kirurgile, pärast röntgenit ütles ta, et tema meelest on seda hammast (juurekanaleid ennegi ravitud) veel võimalik ravida, kuigi põletik suur. Valvearst ütles, et ta võib proovida kuid garantiid ei anna, et seda võimalik ravida on. Puuris hamba lahti ja puhastas(?) kanalid, kirjutas antibiootikumi ja käskis tagasi minna järgmine neljapäev. Auku millegagi ei täitnud, rohtu ei pannud, kuna "põletik sees, ei ole mõtet midagi panna".
Praeguseks hetkeks olen päeva antibiootikumi annuse (3 tabl.) võtnud, lisaks ka ibuprofeeni, valu on jube ja põsk paistes. Veel ütles arst, et kui hullemaks läheb, peate ikkagi kirurgile minema ja välja tõmbama. Aga ma ei tea, kas nüüd ongi "hullem" või on see normaalne? Nii ka ei tahaks, et käin mitu korda arstil ja maksan ennast lolliks (selleks pole palju tarvis, olen üliõpilane) ning siis selgub, et ikkagi peab välja tõmbama. Lugesin vist siitsamast midagi ka arstidest, kes spetsiaalselt tegelevad hambajuurepõletikuga... Kas peaksin sellise arsti leidma endale? Kust? Kuidas? Vabandan nii pika jutu pärast aga mure on suur. Ning tänan juba ette vastuse eest!
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2005-02-25 09:36)
Paraku ongi nii, et juurekanalite ravis pole võimalik garantiisid anda, on vaid prognoosid. Inimeste juurekanalite kuju on selleks liialt erinev (st võib esineda lisakanaleid, mis ei paista ka röntgenpildilt), või areneb põletik edasi patsiendi hooletu suuhügieeni tõttu - ja loomulikult on ka hambaarstide seas sellel alal suuremaid ja väiksemaid spetsialiste. Seetõttu pole harvad juhused, kus korduvalt ja pikalt ravitud kanalitega hammas tuleb lõpuks ikkagi eemaldada, kuna põletik kontrollile ei allu. Hambaarst püüab loomulikult hammast päästa, kuid kahjuks võib see siiski ebaõnnestuda.
Kui paistetus on suur ja valuvaigisti enam ei aita, tuleks pöörduda esimesel võimalusel hambaarsti poole - tema saab otsustada, kas hammas tuleks kohe eemaldada või saab veel midagi teha. Üldiselt püütakse põletik iga hinnaga siiski maha suruda - ka siis kui hammas kuulub eemaldamisele - sest põletiku korral paraneb hambasomp kauem ning võib tekkida tüsistusi.
Konkreetset asutust on raske (ja ebaeetiline) soovitada, kuna ei tea teie asukohta.

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.