Küsimus nr 1624

Liina küsis (27. jaan 2005)
Hiljuti avastasin, et minu mõninga esihamba ülemine osa on pruunistunud. Olen kahel korral hambaarsti tähelepanu sellele pööranud. Esimest korda öeldi, et pesen liiga tugevasti ja olen hamba emaili maha hõõrunud ja midagi enam teha ei saa. Teisel kordal aga arvati, et see olevat vanasti (olen sündinud 1978) mingist lastele koolides antud ravimist (?) (kahjuks nime ei mäleta). Kuivõrd pesen hambaid kaks korda päevas ei usu, et see halvast hügieenist on.
Millest see siiski võiks olla ja mida saaksin teha et hambad jälle 1-värvilised oleks ?
Ette tänades,
Liina
Terje Altosaar vastas (2005-01-31 08:55)
Kirjelduse põhjalt on raske järeldada ühest põhjust, miks teie hambad on värvi muutnud. Tegemist võib olla nii hammaste pesemisel tekkinud paljastunud hambakaelaga kui ka ravimite kõrvalmõjust. Põhjuseks võivad olla ka pigmendid, ladestused hammastel või hambaaugud.

Kui tegemist on paljastunud hambakaelaga, siis tavaliselt kaasneb ka hamba tundlikus nt. temperatuuri muutustele. Ravina oleks tundlikuse vähendamine. Kadunud juurepinda ei ole võimalik taastada kodusel viisil. (Hambaravis kulunud hambapind kaetakse täidisega - ei soovita.)

Ravimite poolt põhjustatud värvimuutused kaasavad kogu hammaskonda. Tavaliselt hammaste värvi muudavad tetratsükliinid, kui neid kasutada korduvalt alla 8-aastastel lastel jäävhammaste moodustumise ajal. Hammaste ja igemete värvi mõjutavad ka rauasoolad, eriti vedelad rauda sisaldavad ravimid. Iga kord peale rauda sisaldava ravimi manustamisel tuleb suud korralikult loputada või pesta. Tekkinud pigmendi eemaldamist soovitan hambaravis.

Kui tegemist on hammastel oleva ladestusega siis palun pöörduge teie hambaarsti poole ladestuste eemaldamiseks. (vt. ka Ladestused hammastel)

Siin mõningad oletused. Soovitan kliinilisest pildist lähtuva diagnoosi saamiseks pöörduda teie hambaarsti poole.


Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.