Küsimus nr 1619

Kati küsis (26. jaan 2005)
Kui hammas on täielikult välja tulnud, see tähendab ka hambajuur, kas seda on võimalik siis asendada? Kui jah, siis oskate te öelda umbes, mis hinnaklassi see võib jääda?
Suust on puudu mitu hammast ja auke on ka palju, kuid tahaks oma hambad korda saada. Kuna olen veel noorem kui 19, siis umbes kui suure osa katab haigekassa?
Samas on ka hirm hambaarsti juurde tuleku juures, ei taha kuulda riidlemist teemal miks varem ei tulnud. Ehk oskate ka soovitada hambaarsti, kes lihtsalt teeb oma tööd ja jätab kommentaarid endale? Mure on igal juhul suur ja tänu vastamast.

ps puudu on umbes 3 tagapool asetsevat hammast ja üks lõikehammas.
Reet Pallase vastas (2005-01-31 08:53)
Üksiku hamba asendamiseks on parim võimalus implantaat ehk kunstjuur, mis istutatakse luu sisse ja mille peale tehakse kroon. Maksumus ulatub kokku u. 15000 kroonini.

Kui üksiku puuduva hamba kõrval asuvad hambad on samuti lagunenud või suurte täidistega ning vajavad kroone, võib mõistlikuks osutuda sildprotees. Selleks lihvitakse puuduva hamba kõrval asuvad hambad ja laboris valmistatakse jäljendi järgi lihvitud hammastele toetama jääv sild. Maksumus u. 10000-15000 krooni.

Hädavõimaluseks on proteesimine suust eemaldatavate proteesidega, noorele inimesele ei pea ma seda võimalust aga sobivaks (ebamugav, pikas perspektiivis kahjulik teistele hammastele).

Lisan alla 19-aastaseid puudutavad väljavõtted Haigekassa kodulehelt:

* Kuni 19-aastastele on hambaravi tasuta. Tasuta hambaravi saab ainult Vabariigi Valitsuse kehtestatud "Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelus" nimetatud teenustele ja tervishoiuteenuse osutaja juures, kellega on haigekassal ravi rahastamise leping.

* Metallokeraamilise krooni tegemisel võtab haigekassa kindlustatult tasu maksmise kohustuse üle hambakudede moodustumisel kaasasündinud raske häirega alla 19-aastaste isikute ravi korral.

Seega lihtsalt lagunenud hammaste puhul haigekassa alla 19-aastastele proteesimist ega ka implantatsiooni kinni ei maksa.

Mis puudutab hambaarste, siis tahaksin südamest loota, et tänapäeval leidub järjest vähem neid, kes patsiendile ette heidavad, miks too varem pole tulnud. Tähtis on, et patsient on otsustanud nüüd oma lagunenud hambad korda teha. See otsus peaks aga olema ainult kiiduväärne ja arst võiks patsienti hurjutamise asemel julgustada ravi korralikult lõpuni teha. Usun, et enamus vähemalt noorema põlvkonna arstidest ei hakka patsiendile etteheiteid tegema.

Igal juhul soovitan enne 19-aastaseks saamist hambad korda teha - oma taskust võib see ettevõtmine mõistagi üsna kulukaks osutuda.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.