Küsimus nr 159

Liis küsis (10. jaan 2002)
Kas Eestis müüdakse fluorivaba hambapastat ja mis vahet on fluoriga ja ilma hambapastadel? Mida fluor hammastele annab/teeb? Kas fluorivaba hambapasta on kehvem kui tavaline? Ja kui müüakse, siis kus?
hambaarst Marek Vink vastas (14. jaan 2002)
Marek Vink Tõenäoliselt müüakse Eestis kõiksuguguseid asju, aga tavakauplusest fluoriidivaba hambapasta leidmine võib olla raske. Turul müüdavates Venemaa päritolu pastades ei pruugi fluoriidi olla. Samuti kahtlen, kas Sillamäe turul müüdavas "lahtises" hambapastas seda leidub. Sellise pasta kasutamist julgen võrrelda salaviina tarvitamisega.

Üritan tsiteerida Maailma Tervishoiu Organisatsiooni: arenenud tööstusriikide laste hambakaariese drastilise vähenemise põhjuseks 1970ndatel võib lugeda fluoriidide laialdast kasutusse võtmist hambakaariese ennetamisel.

Lihtsustatult: (hambapasta) fluoriid muudab hambavaaba katupisikute happerünnaku suhtes vastupidavamaks. Kui tavaline hambaemail hakkab lahustuma pH 5,5 juures, siis fluoriidiga tugevdatud alles pH 4,5 juures. Seega aitab hambapasta fluoriid kaasa sellele, et hambad püsiksid terved.
Vaata, mida Marek Vink on vastanud teistele küsimustele
Marek Vink
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president
Seotud asutusega:
· Al Mare Hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn