Küsimus nr 1544

Holger küsis (13. dets 2004)
Olen algaja proteesi kandja ja korra Teid oma küsimustega juba tülitanud - tänan vastuse eest. Mul on tavalised pl.-mass proteesid, millega üritan harjuda ca 1,5 kuud. Hakkas juba päris hästi minema, kui mõned nädalad tagasi tekkis uus probleem, mida ma ei suuda lahendada. Nimelt hakkas mul intensiivselt erituma sülge kurgulaest, mis koguneb proteesi ja kurgulae vahele. Mitte alati pole võimalik proteesi suust välja võtta ning loputada, puhastada süljest.
Selle tagajärjel hakkab sülg kleepuma, tekib ebameeldiv maitse suhu ja vahel ajab isegi oksele. Pöördusin selle küsimusega ka oma raviarsti poole, kuid tema soovitas ainult proteesiliimi.
Kas ei või olla tegemist sel puhul allergiaga plastmassi vastu.
Kas aitaks mingi eriline suu- ja proteesihügieen?
Samuti tahaks teada, kas ülemist proteesi on võimalik valmistada büügel tehnoloogial, kus seda plastikut vähem suus on?
Lugupidamisega
Holger
Timo Paberit vastas (2004-12-15 10:35)
Ausalt öeldes, on need nn. tüüpilised suust eemaldatava proteesiga kaasnevad ebamugavused. Proteesi tuleks kindlasti kanda vaid päevasel ajal (st. ööseks tuleks eemaldada). Proteeside hooldus: põhjalik puhastamine pehme või keskmise tugevusega (medium) hambaharja abil vähemalt 2 x päevas. Abivahendina ei tohiks kasutada hambapastat. Selle asemel soovitan pigem näiteks tavalist nõudepesuvahendit. Seda seetõttu, et hambapasta on liialt abrasiivne ja kulutab liigselt proteesi plastikosi. Vältida tuleks proteesi kuivamist, mistõttu tuleks seda suust eemaldatuna säilitada niiskes kohas (n. veeklaasis). Seejuures võib kasutada spetsiaalseid desinfektsiooni vahendeid (Corega tabletid).

Büügelprotees on igal juhul mugavam päris lihtsast plastikproteesist kuid eeldab, et teatud arvul oma (terveid) hambaid oleks säilinud. Loomulikult soovitan kaaluda suhu kinnitatavate proteeside valmistamise võimalusi, sest suust eemaldatavate proteeside puhul peate paratamtult leppima pisut madalama elukvaliteediga. See on peamine põhjus, miks tänapäeval üha enam kasutust leiab hammaste asendamine implantaatide ning suhu-kinnitatavate proteeside abil. Proteesi hind võib olla küll kordi kõrgem kuid probleemid loksuvate hammaste või suulae kihelusega saab enamasti samuti unustada. Arvestades, mis maksab tänapäeval näiteks lihtsam köögikappide süsteem - mille valmistamine ei vaja just väga kõrgelt diplomeeritud isikute tööpanust - ei ole hammaste proteesimine kindlasti mitte ülehinnatud teenus. Pigem on probleem selles, et kolleegid ei ole veel tänaseks liiga hästi kursis erinevate proteesimise võimalustega (või ei tegele mingi valdkonnaga) ja sageli ei paku alternatiive väljagi.

Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn