Küsimus nr 1499

Inga küsis (28. nov 2004)
Sooviksin teada, et kuidas peaks käituma hambaarst, kelle kabineti ukse taga on meeletu valuga patsient, aga esimene vaba aeg on alles kuue päeva pärast?
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2004-11-29 09:13)
Enamik hambaravisid hoiab oma patsientide vastuvõtu graafiku sellisena, et alati on võimalik sinna vahele suruda erakorralisi patsiente. Suuremates kliinikutes tegeleb "erakorralistega" lausa eraldi arst. Järjekorra vahelt võttes ei saa arst sellisele patsiendile kulutada sama aega kui korralisele patsiendile, mistõttu kuluv aeg 5-10 minutit on selleks, et teha kindlaks probleemi (valu põhjus), saada sellele kiire leevendus, mis aitaks patsiendil vastu pidada kuni korralise visiidini.
Kuigi hambaarsti poolt oleks eetiline "erakorralisi" patsiente võtta järjekorra vahelt, siis ei saa ta seda alati teha. Ka mõne korralise patsiendi ravile võib kuluda plaanitust rohkem aega ja niimoodi nihkuvad edasi ka järgmiste korraliste patsientide ajad. Kõik me oleme aga oma ravilkäimiseks mingi kindla aja planeerinud ning ei soovi seda järjekorras istumisele kulutada (seda enam, et hambaravi on kallis ja selle eest tuleb ise maksta). Ilmselt ei meeldiks ka teile, kui ootaksite oma visiidiaega ning siis võtaks hambaarst omavoliliselt enne teid paar "erakorralist" patsienti? Seega - reeglit siin ei ole, on vaid reaalne olukord ja hambaarst käitub vastavalt sellele.
Linnades asuvad hambaravid teineteisele suhteliselt lähedal ja kui ühes kohas järjekorra vahelt ei võeta, siis võib see õnnestuda mujal. Alati tasuks aga oma erakorralise visiidi võimalused järgi uurida eelnevalt telefoni teel - siis teab ka arst veidi aega varuda.