Küsimus nr 1466

Õnnetu küsis (15. nov 2004)
Kas parodontoosiga kaasnev igemete taandumine on alati pöördumatu või on siiski mingi lootus, et kahjustatud ige tagasi kasvab? Mida soovitate selle haiguse raviks või leevendamiseks? Taruvaik, küüslauk, astelpajuõli, parodontax hambapasta juba ära proovitud. Missuguses hambaravikeskuses Tallinnas saab seda haigust ravida ning mis on ravimeetodid?
Timo Paberit vastas (2004-11-16 16:04)
Kõigepealt faktilise märkusena, et ilmselt on seda haigust korrektne nimetada parodontiidiks, mis viitab sellele, et tegemist on põletikulise haigusega. Krooniline parodontiit kahjustab hamba kinnitust ning luud hamba ümber. Kui luu sulab ning taandub, taandub ka ige ning see protsess on pöördumatu.
Haiguse leevendamiseks soovitaksin pöörduda hambaarsti poole, kes tegeleb parodontoloogilise raviga ehk parodontoloogi poole. (Teostatakse ka meil Nõmme Kliinikus). Esimene visiit kulub enamasti olukorra hindamisele ning raviplaani märkimisele ja vajalike uurigute teostamisele. Kui on selgunud täpne diagnoos, saab hinnata ravi vajadust ja võimalusi.
Krooniline parodontiit on enamasti tingitud hambakivi ja hambakatu mikroobide elutegevusest, mistõttu loogiline on, et haiguse RAVI seisneb mikroobide elukeskkonna e. hambakatu ja hambakivi eemaldamises. Seega saab likvideeritud põhjus. Kõiksugu muud abivahendid võivad hetkeks leevendada tagajärge, kuid ei kõrvalda PÕHJUST. Tänapäevane parodontoloogiline ravi seisneb nende põhjuste väljaselgitamises ning kõrvaldamises ja edasises järelkontrollis. Seega on erti oluline hea arst-patsient suhte tekkimine ning säilimine. Haiguse ravi edukuses on võrdne vastutus ka patsiendil st. kui hoolsalt on patsient võimeline täitma arsti ettekirjutusi ning personaalset suuhügieeni programmi.
Kui ravi juurde tagasi pöörduda, siis seansi käigus puhastab hambaarst tuimestust kasutades hambakivi ja katu hambakaeltelt ning igemetaskutest. Olenevalt haiguse raskusastmest võib selleks kuluda rohkem või vähem visiite. Enamasti kulub 3-4 hamba korrektseks puhastuseks 30-40 minutit (veelkord rõhutan - loomulikult sõltuvalt raskusastmest). Sageli läheb vaja ka kirurgilist sekkumist. Kui haiguse põhjus on suudetud likvideerida ning protsess kontrolli all, saab edasi rääkida kosmeetilistest parandustest ning teatud juhtudel ka luu taastamisest ning igemepiiri korrigeerimisest.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn