Küsimus nr 1352

Kristi küsis (9. okt 2004)
Minu mureks on pidevalt halb hingeõhk. Suuhügieen on korras, hambad ja igemed on terved. Pesen hambaid igal hommikul ja õhtul, kasutan hambaniiti ja suuvett. Asi ei saa olla ju halvad hügieenis? Tervisemuresid ka kurta ei ole. Olen tähele pannud, et halb lõhn tekib keelest, kuigi mingit kattu mul ka keelel ei ole. Äkki on tegemist halitoosiga?
Rääkisin oma hambaarstiga, ta soovitas mul jätkata korraliku suuhügieeniga ja kasutada kloriidheksidiiniga suuvett. Niisiis olengi seda teinud, abi oli sellest nii palju, et mõnda aega tõesti pole halba hingeõhku, kuid hiljem tekib uuesti ja lisaks tekkis keelele ka pruunikas katt. Ma ei tea enam mida teha, ma ei saa ju elulõpuni kasutada kloorheksidiiniga suuvett, pealegi on etiketil kirjas, et üle kolme nädala ei tohigi kasutada. Mida siis veel teha, kas Eestis on üldse võimalik halitoosi ravida ja kus? Või on mu probleem hoopis milleski muus?
suuhügienist Terje Altosaar vastas (12. okt 2004)
Terje Altosaar Lp Kristi
Väga raske on leida ühest vastust teie küsimusele. Oluline oleks kaebustele lisaks näha ka teie suu kliinilist pilti. Võin ainult oletada millest halb hingeõhk on tingitud.
Kui teie hambad on terved ja igemed ei veritse hammaste pesemise ja ka hambavahede puhastamise ajal võime oletada, et tegemist ei ole kaariesega ega ka igemepõletikuga. Lisasite, et kasutate suuloputusvedelikke. Kui kasutate poest saadavaid suuloputusi siis tavaliselt nende koostises on alkohol, mis sagedasel kasutamisel mõjub limaskesta kuivatavalt. Ja seega võib tekkida kuivasuu tunne ja ebameeldiv hingeõhk. Enamik suuloputusvedelikke vaid püüavad varjata suulehka, andmata seejuures mingit põhimõttelist abi. Kui kasutate kloriidheksidiiniga suuvett siis sagedasel ja kestval kasutamisel võivad ilmneda maitse muutused ja pigmentatsioon nii hammastel kui keelel. Seega ei ole soovitav antud ainet kasutada korraga rohkem kui üks ravikuur.

Paljudel tavalistel ravimitel alates kõrgvererõhuravimitest ja lõpetades depressioonivastaste ravimitega on samasugune kuivatav mõju, mille tulemusena tekivad haisvad gaasid. Ja kui Te ei kasuta ravimeid siis soovitaksin ka kontrollida perearsti juures teie tervist (veresuhkur, kilpnääre, seedesüsteemi nt magu jne.) Paljudel üldhaigustel on üheks kõrvalnähuks ka kuiv suu.

Ainus efektiivne viis, et elimineerida väävlisgaaside produktsiooni, on introdutseerida bakteritele hapnikku, mis sunniks neid tootma maitsetuid ja lõhnatuid sulfaate. Eestis sellist spetsiaalset halitoosi ravi veel ei tehta.

Olukorda saab aga leevendada korraliku suuhügieeniga (vt Biotene sarja tooteid) ja regulaarse toitumisega. Keele tagaosas asuvat kattu võib ka ise hambaharja abil eemaldada.

Loodan, et leiate eelnevas midagi kasulikku ja kasutades oma hambaarsti ning perearsti abi leiate probleemile lahenduse. Jõudu!
Vaadake ka Halitoos mõiste stom. sõnastikust.
Esita talle oma küsimus
Vaata, mida Terje Altosaar on vastanud teistele küsimustele
Terje Altosaar
Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"
Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa