Küsimus nr 1320

Christine küsis (27. sept 2004)
Mul oleks vaja välja tõmmata ülemised esihambad, sest nad on täiesti mädanenud ja see on minu soov (ca 9 hammast), alles jääks eest terved kihvad, asemele soovin panna lasta proteesi. Mis proteesivariandid on järgmised odavamatest peale lihtsate plastmassproteeside ja kas sel perioodil kui hambad välja tõmmatakse ning proteesi valmistatakse pannakse ikka ajutine protees, sest muidu ma ei saaks tööl käia? Kas kihvadele saaks kinnitada proteesi nii et need püsiks paigal, või äkki saab nendele kinnitada kuidagi teise variandiga, et proteesid ei oleks otseselt eemaldatavad?
Samuti erinevate proteeside hinnad ja kirjeldused?

Aitähh
Triin Kunsing vastas (2004-10-04 10:05)
Selline radikaalne hammaste eemaldamine ei tundu olevat eriti põhjendatud. Kui hambad oleks täiesti "mädanenud", siis vaevalt, et Te ka praegusel hetkel selliste hammastega tööl sooviksite käia. Kõigepealt soovitaksin minna hambaarsti vastuvõtule ja välja selgitada, millised hambad tuleks objektiivsetel näidustustel eemaldada ja mida oleks siiski võimalik ravida kas proteetilisi lahendusi kasutades või täidistega.

Kui tõepoolest kõik hambad peale kihvade on lootusetud ja kuuluvad eemaldamisele, siis ajutiseks hammaste asendamiseks ja haavade paranemise ajaks tuleks teil siiski valmistada lihtne plastmassprotees.

Edaspidi on kõigi hammaste asendamiseks ainus võimalus suust eemaldatav protees või implantaadid. Suust eemaldatav protees koosneb üle suulae jooksvast metallkaarest, plastmasshammastest ning klambritest, millega protees olemasolevatele hammastele kinnitub. Mida vähem on oma hambaid, seda kehvemini ka protees suus püsib. Ja kui patsient on väga hinnatundlik, siis ei ole võimalik ka proteesi parema kinnituse tagamiseks kasutada lukke ega muid kulukamaid lahendusi.

Minu nõuanne on minna hambaarsti konsultatsioonile ning täpselt oma majanduslikud võimalused välja selgitada ning vastavalt sellele koos arstiga koostada Teile kõige sobilikum raviplaan.
Triin Kunsing Triin Kunsing, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn