Küsimus nr 1315

Meelis küsis (27. sept 2004)
Hambaravi hinnakirjad on minu jaoks keerukad. Olen hädas ning kaalun implantaatide paigaldamist.
Kui eeldan, et kogu ülemine hammasterida tuleks asendada (s.t. täisimplantaat?), siis missuguse rahalise väljaminekuga (suurusjärk) peaksin arvestama?
Miks on erinevate hambaarstide juures oluliselt erinevad hinnakirjad implantaatide paigaldamiseks?
Kas on olemas erinevaid implantaatide paigaldamise tehnikaid, mooduseid vms. mida patsiendina teada, et teha õige valik? Kas Lääne-Virumaal on hambaarste, kes paigaldavad implantaate?
Lugupidamisega...
Timo Paberit vastas (2004-09-29 11:21)
Hambaravi hinnakirju uurides on tõepoolest väga raske mingeid kalkulatsioone teha. Meditsiini-teenuste puhul ei olegi võimalik teha nn. hindade võrdlust nagu näiteks autoostu või kipsplaadi paigalduse puhul. Midagi konkreetsemat on võimalik öelda pärast konsultatsiooni ning vajalikke abiuuringuid. Enamasti koostatakse personaalne (kirjalik) raviplaan ning vastav orienteeruv kalkulatsioon. Arvestades, et implantaadid pakuvad võimalusi mitmete proteesilahenduste kasutamiseks, varieeruvad hinnad väga laiades piirides.
Protseduuri hinna määravad lisaks proteesitüübile veel väga mitmed asjaolud. Peamised neist on minu hinnangul:
1) kasutatav implantaadisüsteem- süsteemi valik ei tundu esialgu olevat patsiendi jaoks oluline, samas nii see päris ei ole - süsteemi kvaliteedist oleneb lahenduste rohkus, proteesi püsivus ning võimalus vajadusel seda parandada või ümber teha. Kvaliteedi arvelt minu hinnangul kokku hoida ei tasuks.
2) hambalabori hinnakiri - proteesi, mis implantaatidele kinnitub, valmistab hambatehnik. Kuna tegu on ülitäpse käsitööga, sõltub õnnestumine kogu meeskonna võimetest.
3) implantaate paigaldava hambaarsti e. implantoloogi kvalifikatsioon - antud valdkond on väga kiirelt uuenev ning nõuab vastava ala spetsialistidelt pidevatat enesetäiendamist.

Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn