Küsimus nr 122

Siiri küsis (3. dets 2001)
Tihti, kui käin hambaarsti juures, siis mulle öeldakse, et kõik on korras, aga mul on endal siiski selline tunne, et hambad on katki ja ükskord murdus mul ammu parandatud hammas juurelt ära, kuna sisse oli siiski kaaries läinud.
Ma tahaks teada, kas näiteks röntgeniga oleks võimalik kindlaks teha, või on arst niigi nii tark, et teab, mis on hamba sees kui email pealt on terve. Ja kui röntgen aitab, on see normaalne (mittesolvav) palve arstile tavalisel ülevaatusel, et palun tehke röntgen ka...
Tänan ette
Marek Vink vastas (2001-12-13 09:08)
Diagnoos pannakse tervikpildi alusel ehk arvestada tuleb nii kliinilist leidu, röntgenpilte, üldist tervislikku seisundit, toitumis-käitumisharjumusi jne. Hambaarst peaks oskama ka võimalikku haigust prognoosida ja tulevasi ohte ka patsiendile selgitada. Näiteks seda hamba juurelt murdumist oleks saanud ennetada hammast õigel ajal kroonides.
Röntgenpilt üksi ei anna nii palju ja kindlat informatsiooni, et seda peaks ilma näidustuseta tegema. Tihti on sellest küll abi mingi kahtluse kinnituseks. Igati mõistlik (ja ka siis kui patsient igaks juhuks soovib) oleks võtta üks kogu lõuluu hambaid kuvav ülesvõte (ortopantomogramm) iga viie aasta möödudes, et avastada seda, mida arst palja silmaga ei näe.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn