Küsimus nr 112

Katrin küsis (26. nov 2001)
Kas ortodontilised probleemid on enamuses pärilikud, st kui emal-isal on hambumus normaalne, võib eeldada, et ka lapsel see nii on?
Triin Jagomägi vastas (2001-11-27 08:53)
Hambumusanomaalia võib olla nii pärilik kui ka muudest teguritest tingitud. Kui vanematel on hambumus korras, siis tihtipeale on seda ka lastele, kuid mitte alati. Pikalt luti või pöidla imemine, liiga vara eemaldatud hammas, suuhingamine ja väga palju muud võib põhjustada hambumusanomaalia, mis pole pärilik. Väga sagedasti on näiteks pärilik normist suurem alalõug. Praegustel lastel on väga sagedasti ruumipuudus jäävhammaste lõikumiseks, puudub mõni jäävhamba alge või lõualuude kasv ei ole ühesugune s.t alalõug on oma asendilt tagapool.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.