Küsimus nr 111

Alla küsis (26. nov 2001)
11-aastasel tütarlapsel, kes vajab breketeid s.t. ülemise hambarea korrigeerimist esihammaste osas, soovitati alustuseks enne breketite paigaldamist välja tõmmata kaks tagumist jääv-purihammast (mitte tarkusehammast, need pole veel tulnudki). Kas selline ravimeetod on ortodontias tavaline ja vältimatu või tasub konsulteerida ja otsida ka muid võimalusi, et hambaid säilitada? Ette tänades.
Triin Jagomägi vastas (2001-11-28 14:15)
Hambaid on vaja eemaldada sageli ortodontilise ravi käigus. Ilma patsienti nägemata ei ole võimalik kahjuks täpseid soovitusi anda. Tavaliselt eemaldatakse ravi käigus kõige sagedamini premolaare. Kui premolaarid on täiesti korras ja suus leidub väga lagunenud hambaid, siis eemaldatakse kõige katkisemad.

Kui te kahtlete teile esitatud raviplaani osas, siis soovitan veel korra oma raviarstiga kokku saada ning paluda endale ravitaktika ja raviplaan veelkord ära seletada. Kuna ortodontiline ravi on pikk, siis Teie poolne arusaam ravist on väga oluline. Ärge kartke arstidele esitada küsimusi miks, kuidas ja millal.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik Raekoja plats 6, Tartu, Tartumaa
· Unimed Ühendatud Kliinikud Tartu Riia 2, Tartu, Tartumaa