Küsimus nr 1035

Fre küsis (9. veebr 2004)
Tahtsin nõu küsida seoses peatselt kuueseks saava lapsega. Nimelt tekib tema hammastele nii sitke hambakatt, et normaalselt hambaid pestes ei ole võimalik seda eemaldada. Aitan alati tütrel hambaid pesta, hambaarstiga oleme pidanud nõu et kuidas seda õieti teha. Eile pesime lapsel kaks korda järjest hambaid (vähemalt 3 minutit kord), aga siiski jäi lausa esihammastele selline katt, mis tuli maha vaid küünega kraapides. Kas on veel mingeid täiendavaid vahendeid (nt. suuloputusvesi) või mõni spetsiaalne hambapasta, mida soovitaksite kasutada. Nii suur laps on vahetevahel kodust ära ju ka ja pole võimalik, et ema isiklikult iga päev hambaid peseb.
Taustast: varem olid probleemid seoses adenoidiga, peale lõikust kõik hambad parandatud. Sööb normaalset toitu, kuigi eakohaselt muidugi eelistab maiustusi.
Suur tänu ette vastuse eest.
Triin Kunsing vastas (2004-02-13 09:33)
Soovitaksin kõigepealt lasta hambaarstil teha hambaravitoolis
professionaalse pastapuhastuse kogu hammaskonnale. See on vajalik, et
eemaldada tihke katt, mis tavalise hambapesuga teie sõnul enam ei
eemaldu.
Pärast hambaarsti poolt teostatud puhastust tuleks hammaste pesemist
väga
hoolikalt jätkata, võimalusel elektrilise hambaharjaga.

Lapse aitamine hammaste pesemisel on väga teretulnud ning vajalik kuna
väike
käsi pole veel nii vilunud, et kõik hambapinnad põhjalikult puhtaks
saaksid.
Hammaste puhastamisefektiivsuse hindamiseks soovitaksin kasutada katu
indikaatortablette, mis värvivad peale hammaste puhastamist katuseks
jäänud kohad punaseks ning mis tuleb siis uuesti üle pesta. Neid
tablette on müügil apteegis ning võite neid küsida ka oma hambaarstilt.

Kui on olnud probleeme adenoididega võib lapsel olla tekkinud suuhingamine (huuled on kogu aeg natuke avatud), mis mõjub kahjulikult hambumusele ja võib põhjustada suukuivust. Suukuivus soodustab katu teket kuna sülje puhastav efekt on pärsitud. Selline probleem tuleks kindlasti kõrvaldada ja selles osas oskab teile nõu anda oma hambaarst.
Triin Kunsing Triin Kunsing, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.