Liina Ilves
17. sept 2004
Väljavõte Dentes Tervishoiukoolis tehtud lõputööst "Mikroobide tõkestamine" 2001.a, juhendajad: Terje Altosaar, Riina Runnel
----------------------------
Hospitaal- ehk nosokomiaalinfektsioon on iga nakkus, mis on saanud alguse või mille tekkele on loodud eeldused haiglaravil viibival patsiendil või personalil. Hospitaalinfektsioonidele on vastuvõtlikumad need, kelle organismi immunoloogiline seisund on haiguse tõttu halvenenud. Võrreldes tervete inimestega võib neil isikuil suurema tõenäosusega kolonisatsioonist areneda edasi infektsioon. Vastavalt infektsioonitekitavate mikroobide reservuaarile jaotuvad haiglasisesed infektsioonid kahte rühma:
- Endogeensed infektsioonid, mille põhjustajaks on patsiendi enda mikrofloora. See esineb 30 - 50 % juhtudest.
- Eksogeensed infektsioonid, mille tekitajaks on patsienti ümbritsev keskkond (personal, haigla miljöö, instrumendid). Esineb 50 - 70 % juhtudest.
Hospitaalinfektsiooni esinemise sagedus on otses seoses haigla suurusega. Väikse külastatavusega haiglates ületab hospitaalinfektsiooni esinemise sagedus harva 2 %. Suuremates raviasutustes, eriti aga intensiivraviosakonnas, võib hospitaalinfektsiooni (HI) sagedus ulatuda kuni 30 % - ni. Määratluse kohaselt puuduvad patsiendil hospitaalinfektsiooni sümptomid enne saabumist raviasutusse. Need ilmnevad alles raviasutusest lahkumise järel.
Hospitaalinfektsioonide levik võib toimuda erinevate allikate kaudu:
Infektsioonhaiguste levikut võivad soodustada ka haiglasisesed faktorid, mis sageli on tingitud personali teadmatusest või hoolimatusest:
HI riskirühmadesse kuuluvad:
Hambaravis esinevatest HI - st on olulisemad:
Hambaravi ei ole küll statsionaarne, kuid patsiendid ja personal on samavõrd ohustatud infektsioonide kahjulikust mõjust kui on seda haiglaravil viibijad.
Viimaste aastakümnete jooksul on nosokomiaalinfektsioonide esinemise hulk oluliselt sagenenud. Globaalne sagenemine on seotud HI mõiste avardumisega ning meditsiinilise tehnoloogia ja ravivõtete täiustumisega, mis on loonud eeldused hoida elus palju rohkem haigeid patsiente kui kungi varem. Seega on HI - de vähendamine tänapäeva meditsiinile suureks väljakutseks. HI kontrolli puhul rakendatakse suuremates raviasutustes erinevaid meetmeid, mis aitavad vältida võimlikke nakatumisi:
Administratiivsed meetmed.
Ratsionaalne ruumide paigutus.
Epidemioloogilised.
Ravi - diagnostilised abinõud
- Ratsionaalne antibakterialne ravi.
Hospitaalinfektsiooni ära hoidmiseks kasutatavad meetmed on tõhusad ka hambaravis levivate infektsioonide tõkestamisel
Suuõõne infektsioonid
Kõige enam levinud suuõõne infektsioonid on hamba kaaries ja periodondi haigused. Kaariese puhul ründavad mikroobid hamba kudesid, periodontaalhaiguste korral ka hammast ümbritsevaid kudesid. Need haigused on ebatavalised mitmest aspektist vaadatuna.
- Nad on kroonilised ja kauakestvad infektsioonid, mis progresseeruvad väga aeglaselt. Kahjustus avaldub alles aastate pärast.
- Kuigi viimasel ajal on eriti rõhutatud Streptococcus mutansi osatähtsust kaarisestekitajana, arenevad mõlemad infektsioonhaigused mitmete mikroobide koostoime tulemusena.
- Need haigused on tekitatud normaalmikrofloora poolt.
- Kaaries ja periodontiit on piiramatu kuluga haigused, mis ravi puududes lõppevad hamba või seda ümbritsevate kudede hävinemisega.
Peamised kaariest tekitavad bakterid:
Peamised periodontiidihaigusi põhjustavad bakterid:
Tänu evolutsioonile on inimorganismil väla kujunenud mehhaanilise kaitse protsessid, mis aitavad vähendada suuõõnde kogunevate kahjulike mikroobide hulka. Nendeks protsessideks on süljevool, suulimaskesta deskvamatsioon ning huulte, keele ja põskede liikumine. Kurgus neelatakse mikroobid alla ja maos leiduv soolhape surmab enmiku neist. Vaatamata sellele, et inimene kohaneb pidevalt teda ümbritseva keskkonnaga, on mikroobid alati sammu võrra ees, leides üha uusi leviku teid.