Implantaatide eelised teiste proteeside ees

Dr. Meeme Mõttus
6. juuni 2003


Juba üle 30 aasta on olemas olnud alternatiiv traditsioonilistele sildadele ja proteesidele - implantaat. Milles seisnevad tema eelised sildade ja proteeside ees?
Vaata lisaks:

Implantaadi paigaldamine
Implantaatide eelised teiste proteeside ees

Juba üle 30 aasta on olemas olnud alternatiiv traditsioonilistele sildadele ja proteesidele – implantaat. Implantaadid toimivad tehisjuurtena ja on kõige esteetilisem, loomulikum ja kauakestvam võimalus asendada puuduvad hambad. Pikaajalised uuringud ja kliiniline kasutamine tõestavad, et implantaadid on turvalised, kõrvalhambaid ja luud säästvad, esteetilised ning nende abil on võimalik fikseerida erinevaid proteese.


Hamba puudumisel hakkavad
kõrvalhambad tema kohale nihkuma

Implantaat on väike titaanist kruvi, mis asendab hamba loomulikku juurt. Sõltuvalt vajadusest peab implantaat 3-4 kuud luustuma, kuid teatud protseduuride juures võib neid kohe koormata s.t panna neile tehishambad (kroon, sild või protees). Protseduur ei ole valulik. Implantaadi eelis tavalise sildproteesi ees on see, et oma terved hambad jäävad puutumata, neid ei tule lihvida. Lisaks sellele aitab implantaat ära hoida hamba eemaldamise järgset lõualuu sulamist.


Kroon kinnitub otse ning kindlalt implantaadikruvile

Võrdluseks – sildproteeside puhul ei ole võimalik saavutada nende täiuslikku loomulikkust, kuna tihti on metallklambreid raske peita ning plastiku servad jäävad näha. Samuti tuleb proteese ajapikku kohendada ja uuendada. Luukadu tavaliste proteesidega peatada ei ole võimalik, pigem see kiireneb ja igemeprobleemid süvenevad. Toidu mälumisel võivad proteesid liikuda ja mälumisfunktsiooni ei ole võimalik maksimaalselt parandada.

Õigesti valitud ja õigeaegselt istutatud implantaat aitab taastada loomuliku naeratuse ning funktsiooni. Paraneb oluliselt elu kvaliteet, sest implantaadid taastavad mälumisjõu ning ennetavad oma hammaste ära vajumist. Nende abil väldime tavapäraste kroonide, sildade ja äravõetavate proteesidega kaasnevaid probleeme. Sellisel viisil ei taasta me mitte ainult hamba krooniosa, vaid ka hambajuure, vältides sellega naaberhammaste ja proteesikonstruktsiooni ülekoormamist.

 

Implantaadi kasutamise eelised:

 • Säilitab luud, muidu pärast hamba eemaldamist hakkab luu aja jooksul kahanema.
 • Valutud asetada, krooni puhul on hammas lihvides valulikum.
 • Ei pea lihvima kõrvalhambaid, silla puhul aga peab.
 • Kõrvalhambad säilivad paremini, krooni jaoks lihvitud hambad saavad kahjustatud. Hammaste kroonimine ei ole bioloogiline meetod.
 • Hoiab kõrvalhambaid kulumast, muidu oma hambad kuluvad kui koormus on neile suurem. Aitavad säilitada hambumuskõrgust.
 • Takistavad hammaste nihkumist puuduva hamba kohale ja seega hoiavad ära hambumuse ja lõualuuliigese probleeme.
 • Teinekord odavamad kui keerukad äravõetavad või pikad sildproteesid.
 • Aitavad ära hoida nõrkade kõrvalhammaste pikki kroonimisi ehk pikkade sildade tegemist. Seega ei ühendata riskantseid hambaid kokku. Sildade puhul vajalik teinekord nõrkade juureravitud hammaste omavaheline sidumine, seega silla alustugi on küsitava kestvusega.
 • Eluaegse vastupidavusega, kroonid ja proteesid aga mitte.
 • Vajadusel on neile võimalik teha erinevaid proteese. Kroonide ja proteeside puhul aga vaja teha täiesti uus lahendus.
 • Võimalik asetada kõigile ja igas vanuses.
 • Taastavad esteetikat kuna hoiavad luud, sildade puhul luu kaob vahelüli kohal.
 • Aitavad luua kumerat iget, sildade puhul ige muutub nõgusaks.
 • Võimalik asetada koheselt peale hamba eemaldamist.
 • Teatud juhtudel võimalik saada hammas kohe suhu.

Vastavalt CityMed`i hambakliiniku uuringutele võime öelda, et implantaate vajavad peaaegu 90% üle 35 aastastest patsientidest. Implantaate saab paigaldada peaaegu kõigile tervetele täiskasvanutele. Vastunäidustusi on vaid üksikuid. Soovitav oleks loobuda suitsetamisest. Implantaati on võimalik istutada kohe peale hamba eemaldamist või siis juba ükskõik millisel ajal peale seda. Luu puudumisel on puuduva hamba piirkonda võimalik kasvatada uut luud.

Nii nagu omad hambad, vajavad ka implantaatkroonid korrapärast ja põhjalikku kodust hooldust vältimaks põletiku teket implantaati ümbritsevas igemes ja luus. Tõhus ja õigesti läbiviidud hammaste harjamine (soovitavalt elektrilise hambaharjaga) ning hambavahede puhastamine kas hambaniidi või vaheharjadega on korraliku suuhügieeni alustaladeks. Täpsemad juhised saate oma hambaarstilt. Citymed kliinikus kasutusel olevatele tehisjuurtele antakse eluaegne garantii. Proteesitööle antakse garantii vastavalt labori garantiisertifikaadile.

Dr. MSc Meeme Mõttus
Ahtri 8, 10151 Tallinn
Tel. +372 6616333
Faks +372 6616999
E-post: meeme@citymed.ee

Vaata lisaks:

implantaat