Hamba ekstraktsioon

6. nov 2001


Üks kaasaegse hambaravi peamisi eesmärke on ennetada hammaste kaotust. Kuidas toimub hamba eemaldamine, millele pöörata tähelepanu pärast hamba eemaldamist?
Vaata lisaks:

Üks kaasaegse hambaravi peamisi eesmärke on ennetada hammaste kaotust. Hamba säilitamiseks ning tervena hoidmiseks tuleb tarvitusele võtta kõik võimalikud meetmed, sest ka üheainsa hamba kaotamine võib mõjutada kogu hammastikku ning hambarea välimust. Sellegipoolest on vahel vaja hammas eemaldada (ehk teostada hamba ekstraktsioon). Enamlevinud põhjused hamba eemaldamiseks on:

  • ulatuslik kaaries (suured hambaaugud)
  • kaugelearenenud periodontaalhaigus
  • infektsioon või abstsess (põletikuline mädanik)
  • ortodontiline korrigeerimine
  • vales kohas paiknev hammas
  • suhu mitte mahtuv tarkusehammas (võib vajada ka suukirurgilist operatsiooni)
  • murdunud hambakroon või -juur

Hamba eemaldamise eel tehakse kohalik tuimastus (lokaalanesteesia). Kuna tänapäevased anesteetikumid on väga tõhusad, pole enamasti hamba eemaldamisel mingit valu tunda. Anesteetikumi mõju võib olla raskendatud vaid juhul, kui hamba eemaldamist on pidevalt edasi lükatud ning hamba alla on tekkinud põletikuline mädanik.

Kui hammas pole tükkideks lagunenud, saab selle välja tõmmata vähem kui minutiga. Hamba eemaldamiseks haarab hambaarst selle tangiotste vahele, painutab hammast edasi-tagasi, et eemaldada hammas alveolaarluust ning periodontaalkudedest ning tõmbab hambavälja. Keerulisematel juhtudel (nt kui hamba juured on naaberhamba omadega põimunud või pole hammas täielikult lõikunud vmt) võib vaja minna ka kirurgilist sekkumist, mille korral esmalt eemaldatakse osa igemest ja/või luust. Hambasomp kasvab kinni paari nädalaga.

Eemaldatud hamba somp

Kui teil on just hammas eemaldatud või on teie hambaarst soovitanud seda teha, aitavad järgnevad soovitused teil hamba eemaldamisele järgnevatel päevadel õigesti käituda. Kui aga ilmnevad komplikatsioonid või mõni asi tundub kahtlane, ärge häbenega uuesti hambaarsti poole pöörduda.

  • Ärge häirige haava - ärge katsuge seda sõrmega ja häirige keelega, kuna nii võite tekitada ärrituse, infektsiooni ja/või veritsuse. 24 tunni jooksul on soovitav mäluda vastassuupoolega ning vältida teravate esemete (nt kahvliharude, kalaluude jm) sattumist suhu
  • Ärge suitsetage vähemalt 12 tunni jooksul - suitsetamine soosib veritsust ning segab haava paranemist
  • Harjamine. Ärge harjake oma hambaid 8 tunni jooksul pärast ekstraktsiooni. Hiljem tasub harjata õrnalt, vältides haava puudutamist.
  • Suuvesi. Vältige suuvee kasutamist 24 tunni jooksul pärast hamba eemaldamist, kuna suuvesi takistab vereklombi tekkimist, mis on vajalik haava korralikuks paranemiseks. Kui püüate seda klompi eemaldada, tekib enamasti suurem veritsus ning vereklomp võib eemalduda. Kuna vereklomp enam uuesti ilmselt ei teki, võib haav muutuda väga valulikuks ja kuivaks. Suu loputamiseks võib 24 tunni jooksul kasutada kergelt soolast sooja vett või ainult hambaarsti poolt välja kirjutatud mahedat anitseptilist suuvett.
  • Vältige sülitamist ja kõrrest joogi imemist kuna see soodustab veritsust ja võib eemaldada haavalt sinna tekkinud vereklombi.
  • Veritsus. Pärast hamba eemaldamist asetatakse haavale vati-marlitampoon, mida tuleks vahetada iga 20 minuti järel (võite neid hambaarstilt kaasa küsida), olenevalt veritsuse ulatusest. Haavast vere immitsemine on täiesti loomulik. Haavale asetatav tampoon peab katma kogu haava. Jälgige, et marlitampooni vahetamisel oleks teie käed võimalikult puhtad. Kui valmistate marlitampooni ise, rullige see pallikeseks, asetage haavale ning hoidke seda kohal kas keele või sõrma abil 20-30 minutit.
  • Valu. Ekstraktsioonile järgnev haava valulikkus on normaalne, seda enam, et anesteetikumi mõju hakkab kaduma. Valu vähendamiseks võib kasutada kergeid valuvaigisteid (Aspirin, Tylenol jt), kui hambaarst neid soovitab. Kui valu siiski ei kao, helistage oma hambaarstile ja küsige nõu.
  • Paistetuse ennetamiseks tasub põse välisküljele asetada jääkott või märg külm käterätik ning hoida seda 20 minuti kaupa 20-60-minutiste vahedega kuni 12 tundi
  • Dieet. Sööge tavapärast toitu niipea, kui tunnete, et see on võimalik. Eelistage siiski jahedaid ja pehmemaid toite (nt pehme jäätis, jogurt) ning vältige väga kuumi ja vürtsikaid toite. Esimestel päeavdel on oluline juua piisavalt vedelikke.

Kui tekib komplikatsioone, pöörduge viivitamatult hambaarsti poole!

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.