16. mai 2002
Köbrumurrud
Kui hamba eemaleulatuvad nurgad (e köbrud) muutuvad mingil põhjusel nõrgaks, võivad tekkida sügavad lõhed ning tekkivad köbrumurrud. Enamasti juhtub see millegi väga kõva hammustamisel või trauma tagajärjel.
Murru tekkimise järel võib patsient tunda mäludes aeg-ajalt väga teravaid valuaistinguid (kui surve satub nõrgenenud kohale). Probleemi süvenedes võib hambanurk hamba küljest ka täiesti lahti murduda või eemaldab selle hambaarst. Kui murd ei ulatu hamba sügavamate kihtideni või pulbini, pole endodontilist ravi vaja teha. Ära murdunud hambanurkade taastamiseks kasutatakse täidismaterjale, panuseid (onlay) või kroone.
Lõhenenud hammas
Hambasse võib tekkida ka vertikaalne lõhe, mis ulatub kas osaliselt või täielikult üle mälumispinna ning liigub sealt edasi juure suunas. Mõnikord võib lõhe ulatuda ka allapoole igemepiiri. Kuigi enamasti hammas ei poolitu lõhe tekke tagajärjel kaheks osaks, on lõhe piisavalt sügav, et tekitada hambanärvi kahjustusi. Kuna lõhe kaudu liiguvad bakterid kiiresti hambapulbini, kus on nende paljunemiseks soodne keskkond, siis läheb enamasti vaja pulbi ja juurekanalite ravi. Hammas taastatakse krooni abil, mis hoiab hamba krooniosa koos ning takistab lõhe levimist edasi.
Selliste vertikaalsete kogu hammast hõlmavate lõhede korral on oluline panna diagnoos juba varakult. Lõhe asukoha ja ulatuse kindlaks tegemiseks kasutatakse hamba tugevat läbivalgustust, suurendusklaase ja spetsiaalseid hammustus-teste. Eriti raske on kindlaks teha lõhe sügavust täidiste ja kroonide all. Kui lõhenenud hammast õigeaegselt ei ravita, võib see lõpuks viia hamba poolitumiseni ning hamba kaotuseni. Endodontiliste tööde ebaõnnestumise põhjuseks ongi sageli diagnoosimata vertikaalsed lõhed ja juuremurrud.
Poolitunud hammas
Kui vertikaalne lõhe liigub edasi igemepiiri alla, siis võib ta lõpuks poolitada ka hamba juure - selle tulemusel on hammas poolitunud täielikult kaheks eradi osaks, mis teineteise suhtes liiguvad ning teravat valu teevad. Enamasti tuleb selline poolitunud hammas eemaldada.
|
|
Vertikaalsed juuremurrud
Murd võib alata ka juuretipust ning liikuda hamba krooniosa suunas. Enamasti ei kaasne sellega pika aja jooksul mingeid sümptomeid ning selline murd avastatakse alles siis, kui seda ümbritsev (luu)kude on muutunud hellaks või infekteerunud. Enamasti on vaja hammas eemaldada, kuid mõnikord on võimalik vertikaalse murruga hambajuur ka kirurgiliselt eemaldada ning hammas siiski päästa.