Küsimus nr 6893

Jaanika küsis (16. veebr 2015)
Tere!
Minu 9 kuusel tütrel tulid juba esimesed hambad enne 3-e kuuseks saamist ning hetkel on tal hambaid 8 ja tuleb juurde. Minu küsimus on aga selles, et olen märganud, et viimase kuu või paariga on tal ülemised hambad, igeme juurest, kollakaks muutunud ning kas ma peaks nüüd mingid abinõud kaustusele võtma?

Hambaid peseme juba esimese hamba lõikumistest alates, alguses näpuharjaga ja nüüd proovime ka hambaharjaga. Alguses lubas laps päris hästi hambaid pesta, aga mingite hammaste tulekuga muutusid vist igemed hellaks ja sellest ajast alates ta väga oma hambaid pesta ei luba.

Me muidugi proovime edasi - iga hommik ja õhtu ja luban lapsel endal ka hambaharjaga suus nö toimetada, kuid tõenäoliselt sellest ei piisa ja hambaid päris puhtaks ikka ei saa. Laps sööb ka veel öösel rinnapiima, aga üldiselt 5 tundi peale magama minekut. Päeval sööb ka püreed, kuid püüame jätta söögikordade vahele piisavalt aega, joob ainult vett ja üritan ka vältida, et sama lusikat suhu paneksime jne. Mida ma veel teha saaksin ning kui mures ma olema peaksin?

Suured tänud ette!
Terje Altosaar vastas (2015-02-26 20:02)
Tere Jaanika

Olete õigel teel. Suuhügieeni mõju suuõõne haiguste, sealhulgas hambakaariese ja kroonilise igemepõletiku kulule on suur. Katt ei eemaldu ilma mehaanilise puhastamiseta. See tähendab, et nätsu närimine ja õuna söömine ei puhasta hambaid katust küllaldaselt. Hambahaiguste ärahoidmiseks on tähtis, et hamba igalt pinnalt eemaldataks katt hoolsalt ja korrapäraselt. Hammaste pesemine on väga oluline aga mitte vähem olulised on järgmised punktid et hoida lapse hambaid tervena

» Kaaries on nakkushaigus.
» Ära kasuta väikelapsega ühiseid toidunõusid ega puhasta lutti enda suus. Hoolitse, et seda teaksid ka vanavanemad.
» Ka imiku suu ja väikelapse hambad vajavad pesemist.
» Laps ei tohi uinuda toit suus, sest magades on suu loomulik puhastumine süljeerituse vähesuse tõttu puudulik.
» Hambad kannatavad päevas välja ainult viis kuni kuus söögikorda ehk happerünnakut.
» Jäta toitmiskordade vahele võimalikult pikad vahed, mil janujoogik satub suhu ainult puhas vesi!
» Võõruta laps õigeaegselt lutipudelist ja lutist. Ära toida üle aasta vanust last öösiti. Ka rinnast toitmine on selles vanuses lapse hammastele ohtlik.
» Maiustusi ja suhkruga magustatud jooke on põhjust vältida võimalikult kaua, neid võib tarvitada ainult söögikorra ajal.
» Hambakaariest põhjustavad hammastele ebasõbralikud toitumisharjumused
» Lapseeas pannakse alus läbi elu kestvatele suuhügieeni harjumustele.
» Pese lapse hambaid kaks korda päevas fuoriidi sisaldava hambapastaga, kui laps oskab liigset vahtu välja sülitada.
» Sõltuvalt hammaste seisundist on olulised regulaarsed kontrollvisiidid vähemalt kaks korda aastas või tihedamalt.

soovitan lugeda:
http://kiku.hambaarst.ee/38019/voldik-lapse-suu-on...
http://kiku.hambaarst.ee/37259/suuhygieen-ja-hamba...
http://kiku.hambaarst.ee/37344/suhkrukella-poster
http://kiku.hambaarst.ee/37264/ravimid-ja-lapse-su...

Säravaid ja terveid hambaid
Terje Altosaar


Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.