Hambaarst.ee › Vastab spetsialist › Küsimus nr 6532

Küsimus nr 6532

Greete küsis (14.jaan. 2014)
Olen viimast nädalat rase.
Ülemise esihamba juure alla on tekkinud suur paistetus, mädapaise on igeme sees ülahuule all, laiuselt jookseb peaaegu üle 3 hamba. Paistetust on näha ja tunda hästi. Kohta kust mäda võiks tahta välja tulla, ei ole näha. Kui ei puutu, siis valutab ja pakitseb õrnalt, aga huule või nina alumise serva peale vajutades on valus ja rõhuks nagu esihamba sisse. Hambaid kokku vajutades valus ei ole enam, alguses oli, nüüd on selline pakitsev/kihelev tunne et tahaks hammast nügida kogu aeg.

Olen proovinud koduse raviga (kummel, taruvaigu tinktuur, paratsetamool) ja pole läinud hullemaks, aga paremaks ka mitte. Mis on variandid, kas ma peaksin pigem hambaravi esmaabisse minema juurekanaleid avama või peaksin pigem pöörduma erakorralisse et paise ülahuule alt kirurgilisel teel avada?
Hambaarsti aega mul ei ole ette mõtet panna kuna ma võin minna iga hetk sünnitama aga võin ka rasedust üle kanda kuni 2 nädalat... ja ma pole kindel millised on potentsiaalsed ohud mulle ja lapsele erinevate variantide puhul. Selili ma hambaravitoolis olla ei saa, surub seljaveeni kinni... ainult poollamav on võimalik.
hambaarst Triin Kunsing vastas (20.jaan. 2014)
Triin Kunsing
Tere Greete!

Soovitan Teil kindlasti minna hambaravi esmaabi vastuvõtule, kus otsustatakse, kas avada paistetus vaid kirurgiliselt või oleks kohe vajalik ka juurekanali avamine. Probleemne hammas vajab kindlasti juureravi, kuid kas seda on vaja kohe alustada sõltub juba konkreetsetest leidudest nii röntgenil, suus kui patsiendi enda kaebustest.

Kõike head soovides,

Triin Kunsing
• Esita talle oma küsimus »
• Vaata selle spetsialisti vastuseid teistele küsimustele »

Triin Kunsing
Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega
Seotud asutusega:
Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

Märksõnad:

mädapunn (43) paistetus (181) juurepõletik (114)

Vaata lisaks:

Emile küsis
20.märts 2014
hambaarst Regina Kuningas-Ott vastas
24.märts 2014
Tere, umbes kaks kuud tagasi avastasin hambas augu, kuu tagasi tekkisid sinna mädapunnid ja tänaseks on suulagi ja vasakud igemed paistes, nägu on paistes, neelata on valus. Ei viibi hetkel...Tervist, Kui tegu on juba nii ulatusliku paistetusega ning samuti esineb suu avamise takistus, on aeg pöörduda arsti vastuvõtule. Siin enam kodus midagi ei tee ja mida varem Te abi... loe edasi »
Kertu küsis
18.aug. 2011
hambaarst Ivo Ost vastas
22.veebr. 2012
Selline mure, et nii kui külmetan lööb välja hambapõletiku. Hammas (üles ehitatud) ise valus ei ole, aga tuleb väike paistetus ja tuikab. Olen võtnud ka antibiootikume, ning siis mingi aastaks...Krooniline hambajuurealune põletik (e. periodontiit) kipubki ägenema just külmetuse puhul. Ainus võimalus sellest lahti saada on teha korrektne juureravi sellele hambale - kui kõik kanalid tipuni täidetud, siis põletik kaob.... loe edasi »
Irén küsis
18.sept. 2011
hambaarst Marek Vink vastas
28.sept. 2011
Tere. Täna hommikul oli ühe hamba ümbert ige paistes ja on väga valulik ja hell kui sinna vastu lähen. Olen hetkel välismaal ja Eestisse tulen alles paari nädala pärast, siis...Kirjeldatud on hambajuure kroonilise põletiku ägenemise nähtusid. Probleemi lahendamiseks tuleb hambaarsti juures läbi viia juureraviprotseduur. Ägedaid põletikunähtusid saab maha suruda antibiootikumikuuriga. Ärrituse vähendamiseks tuleks hammast lühendada, et see vastaslõualuu hammastega... loe edasi »
Tiina küsis
27.jaan. 2005
hambaarst Timo Paberit vastas
22.veebr. 2012
Tegu 13 aastat väldanud esihamba juuretipu juba krooniliseks kujunenud põletikuga. Neli aastat tagasi opereeriti juuretipp koos põletikukoldega, kuid nüüd aasta tagasi hakkas jälle ilma muutudes nina alla mädapaiset looma. Minu...Kui juurepõletiku ravi on nii kaua kestnud, viitab see sellele, ... loe edasi »
Kaarel küsis
02.veebr. 2011
hambaarst Ivo Ost vastas
04.veebr. 2011
4 päeva tagasi, söömise ajal käis mingi prõks hambast läbi. Kaks päeva polnud midagi , natuke valutas. Eile läks valu hullemaks ja terve parempool näost on paistes ja ikka väga...Mingil juhul ei tohi sellise paistetuse puhul hakata tegema endal mingeid kompresse ega soojendada - see teeb asja ainult hullemkas. Paistetus näol viitab sellele, et hamba all on ägenenud krooniline... loe edasi »
Rihard küsis
21.apr. 2011
hambaarst Ivo Ost vastas
29.apr. 2011
Mul tekkis juurepõletik jälle. Selles hamabas on juba korra olnud. Tookord ... Kui tekkinud mädaabstsess, see tuleks avada (lahti lõigata), läheks kohe kergemaks. Hambas enne operatsiooni tuleks teha uuesti juureravi, vastasel juhul ei anna see operatsioon tulemust. loe edasi »
Birgit küsis
11.nov. 2011
hambaarst Reet Pallase vastas
18.nov. 2011
Tere! Eelmisest teisipäevast saati hakkas tunda andma jälle minu alumine parempoolne tarkusehammas. Sinnamaani oli tarkusehammas täielikult lõikunud ja tal oli vaja vaid veel ülespoole ronida ja kõik oleks olnud ok....Tere Birgit, Tihti tuleb ette, et alumise tarkusehamba eemaldamise järgselt tekib paistetus ja suuavamistakistus. Paistetus on tavapäraselt suurim 2. -3. päeval pärast hamba eemaldamist ja möödub umbes nädalaga. Suuavamistakistus möödub... loe edasi »
Eve küsis
03.mai 2012
hambaarst Regina Kuningas-Ott vastas
10.mai 2012
Tere Mul on umbes viis kuud 46 hamba alune ja seda ümbritsev piirkond paistes, vahel vähem, vahel rohkem. Kaks kuud tagasi tehti 46 hambale endodontia ja kuivõrd hambale koputades valu...Tervist, siin kohal tuleb ikka pöörduda hambaarsti juurde tagasi, et jälile saada mis antud paistetust põhjustab. See ei pruugi tingimata olla juurealune põletik, siin võib olla tegu ka igeme haigusega... loe edasi »
Maarja küsis
28.aug. 2012
hambaarst Regina Kuningas-Ott vastas
29.aug. 2012
Tere ! Minul selline mure, et VASAKULT poolt hambast tuli päris suur kild välja, ta ei valuta ega midagi, lihtsalt külma ja kuuma suhtes on tundlik. Aga päev hiljem läks...Parempoolse põse paistetus ei ole põhjustatud vasakpoolsest lagunenud hambast, süüdlast tuleb otsida ikka parempoolsetest hammastest. Kui Te oma vasakpoolset probleemset hammast ei ravi, siis see omakorda võib tekitada vasaku põse... loe edasi »
Paap küsis
21.jaan. 2014
hambaarst Regina Kuningas-Ott vastas
22.jaan. 2014
Tere! Mul valutas kaks päeva hammas, kus on juba auk sees. Eile lugesin netist, et mis aitab hirmsa valu vastu. Sain teada et nelk, surusingi nelgi tükki hamba auku ja...Tervist, paistetust leevendada kodus ise eriti ei saa, kindlasti ei tohi teha mingeid kompresse ega seda kohta soendada, see ainult halvendab olukorda. Kui hammas valutab võtke valuvaigistit. Kui Teil on... loe edasi »

Küsimustele vastavad:

Vitali Gavrilin, endodont

Vitali Gavrilin·Vastused (34)
·Praegu ei vasta
TÜ Endodontia resident
Töötab HanzaDent hambaravis

Kristin Laugus, hambaarst

Kristin Laugus·Vastused (88)
·Esita küsimus
Hambaarst, kelle valdkonnaks on hambaravi, juureravi, proteesimine. Haridus: TÜ arstiteaduskond, hambaraviteadus 2005-2010

Ivo Ost, hambaarst

Ivo Ost·Vastused (609)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool Stomatoloogia eriala 1995-2000
Töökoht: Stomms OÜ Hambaravi, Pae 25, II korrus
Erialased huvid: ravi, kirurgia, proteesimine, implantoloogia

Raili Luikmel, hambaarst

Raili Luikmel·Vastused (22)
·Esita küsimus
Hambaarst, kes tegeleb ravi-, proteesimise ja implantoloogiaga. Töötab Maestro Maja Hambakliinikus. Haridus: Tartu Ülikool, hambaarstiteadus 1998-2003, täiendkoolitused Soomes, Šveitsis, Ungaris, Prantsusmaal.

Marek Vink, hambaarst

Marek Vink·Vastused (729)
·Praegu ei vasta
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Timo Paberit, hambaarst

Timo Paberit·Vastused (421)
·Esita küsimus
1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Regina Kuningas-Ott, hambaarst

Regina Kuningas-Ott·Vastused (184)
·Esita küsimus
Regina töötab HanzaDent Hambaravis, on lõpetanud TÜ hammaste ravi ja proteesimise alal. Osalenud täiendkoolitustel mitmel pool Euroopas.

Jan Orn, hambaarst

Jan Orn·Vastused (230)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1994; Töökohad: alates 1995 SA TÜ Kliinikum osak.juhataja; 1995-1998 Tartu Ülikooli õppejõud; alates 1998 Nigul ja Orn Hambaravi hambaarst

Anneli Teesalu, hambaarst

Anneli Teesalu·Vastused (166)
·Praegu ei vasta
Lõpetanud Tartu Ülikooli 1999.a. Töötanud SA TÜK õppejõuna, Med&Dent ja Saks Hambaravis hambaarstina. Hetkel töötab Tähe Hambakliinikus Tartus.

Martin Martma, hambaarst

Martin Martma·Vastused (98)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik32-s hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja proteesimine ning esteetiline hambaravi. Ta on lõpetanud TÜ arstiteaduskonna. Osalenud täiendkursustel Eestis, Soomes Lätis ja Hispaanias.

Triin Kunsing, hambaarst

Triin Kunsing·Vastused (369)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Reet Pallase, hambaarst

Reet Pallase·Vastused (377)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Kristo Ivanov, hambaravi eriarst

Kristo Ivanov·Vastused (128)
·Esita küsimus
Kristo Ivanov töötab Nordic Hambakliinik peaarstina ning SA TÜ Kliinikumi arst-õppejõuna hambaravi erialal. Lõpetanud TÜ arstiteaduskonna, spetsialiseerunud restauratiivse hambaravi eriarstiks ning hetkel PhD kraad omandamisel

Kirsten Nigul, ortodont

Kirsten Nigul·Vastused (408)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Eliis Vengerfelt, ortodont

Eliis Vengerfelt·Vastused (18)
·Esita küsimus
Hambaarst, lõpetanud ja spetsialiseerunud ortodondiks Tartu Ülikoolis. Ta on Eesti Hambaarstide Liidu ja Eesti Ortodontide Seltsi liige. 2007.a. sooritanud erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburgh ́i juures: Part II: Membership in Orthodontics.

Triin Jagomägi, ortodont

Triin Jagomägi·Vastused (633)
·Esita küsimus
1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala.
1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics.
Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Terje Altosaar, suuhügienist

Terje Altosaar·Vastused (283)
·Esita küsimus
Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"