Küsimus nr 5453

Krista küsis (11. mai 2011)
Tere. Mure siis selline, et kolmandat päeva on igemed valusad ja igemetel oleks justkui villid. Nimelt siis esimesel päeval oli ülemiste hammaste vahel välimisel ja sisemise poolel - kahe hamba vahel - villi taolised moodustised, mis tegid suu liikumisel valu. Teise päeval aga nii ülemiste kui ka alumiste hammaste vahel, täna, kolmandal päeval on ülemise igemega parem, vill ja paistetus on oluliselt väiksem ja väga valu ei tee, aga alumine ige nüüd paari hamba vahel justkui villis ja valus. Tahaksingi teada, kuidas seda parandada ja millega tegu võib olla?

Varem pole igemetega kunagi probleeme olnud, isegi igapäevaste hambapesudega ei ole igemed veritsenud ja hambad ka korras, ei ole küll poolteist aastat hambaravi saanud, kontrollis käies poolteist aastat tagasi polnud auke, mida ravida ja siiani pole ka tunda ühtegi auku, seega arvan, et hambad ei tohiks ka haiged olla.
Terje Altosaar vastas (2011-05-17 11:38)
Soovitan külastada oma hambaarsti ja vastavalt kliinilise uuringule leida ravi. Põhjuseid võib olla mitmeid.

Aftid on väikesed valged punase äärisega laigu kujulised lööbeelemendid, mis tekivad suuõõnde - põse sisepinnale, keelele, huultele ja kurgu limaskestale. Aftide tekke vallandajaks võivad olla stress, vitamiinide puudus, igemete haigused, hampasta koostises olev lauryyl sulfaat, keemiline, mehaaniline trauma ja erinevad infektsioonid.Ka muutused verepildis (raua, foolhappe b-vitamiini puudus, hormonaalsed tasakaaluhäired) võivad olla kaasosalised suu limaskesta haavandite tekkes. Soodumus aftide tekkeks on päritav.

Samas võib olla põhjuseks hoopis Herpes Simplex ehk suusisesed külmavillid. Kui Herpes Simplex avaldub liiga tihedalt siis on võimalik teostada ka üldist viirusevastast ravi. (Perearst annab tab. retsepti) Seega on võimalik vähendada viiruse hulka organismis ning villide ilmnemise sagedust piirata.

Uute haavandite tekke ära hoidmiseks tuleks lihtsalt vältida külmetumist, suu limaskesta vigastamist (nt. põske hammustamist). Tavaliselt löövad sellised lokaalsed hädad välja organismi üldvastupanuvõime langusega. Seega tuleb alati kasuks ka tervislik toitumine, piisav kehaline aktiivsus ja üleliigse stressi vältimne.

Hetkel on oluline, et õhtuti pesete ikka hambaid. Kui igemed on liiga valulikud võite osta ajutiseks kasutamiseks chl, hex suuvett . Ei soovita vahutavaid ja valgendavaid hambapastasid. Vähemalt 1 t enne söömist võib igemetele ja suulimaskestale manustada Aloclair geeli. Aloe vera ekstrakti sisaldav Aloclair© geel moodustab suuõõnde limaskesta kaitsva kihi ning katab mehhaaniliselt tundlikke ja vigastatud pindasid.

Jõudu
Terje Altosaar

Soovitan lugeda
Laste nakkushaiguste ehk “täpihaiguste” avaldumine suuõõnes
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa