Küsimus nr 235

Janika küsis (19. märts 2002)
Minul on küsimus breketite kohta. Kannan neid praegu ja mingeid kaebusi ei ole. Olen neid kandnud peaaegu aasta. Enne breketite panemist tõmmati välja neli hammast, et ruumi teha. Nüüd olen kuulnud, et breketitega korda tehtud hambed pidid tagasi vajuma mingi aja möödudes. Kas see on tõsi? Kui nii, siis mis mõte on seda tööd üldse teha. Ja kuulsin ka, et peale breketite kandmist peab kandma veel mingeid hambataga asuvaid traate või plaate mis hoiavad hambaid paigas. Kas see on nii?
Triin Jagomägi vastas (2002-03-22 11:33)
Peale aktiivset ravi kantakse alati retensiooniaparaati. Milleks võib olla plaataparaat või hammaste taha fikseeritud traat. Erinevate hambumusanomaaliate puhul on retentsiooni pikkus ja ka saadud ravitulemuse püsivus erinev. Kui hambakaart lihtsalt laiendatakse ja sel teel hambaid ritta mahutatakse, siis igast laiendamisest 40-60% läheb tagasi. Raskem, aga mitte võimatu on hoida ka ühe pöördes olnud hamba asendit. Sellest tulenevalt peavad selliste meetoditega ravitud patsiendid kandma pikaaegset retensiooni.
Teie puhul tundub, et ruumipuudus on lahendatud hammaste eemaldamisega ja kui hambakaarest väljas olevale hambale on loodud koht, siis ravitulemuse hoidmine on teoreetiliselt lihtsam ja kestab lühemat aega. Mingi periood peate kindlasti kandma reteinerit, kuna hammaste nihutamine on olnud aktiivne ning hammas vajab aega, et kohaneda uue ümbrusega. Retensiooniperioodi pikkuse ja aparaadi kohta küsige kohe oma ortodontilt, sest tema on näinud teie hambumust enne ravi algust.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.