Leenu küsis (8. nov 2003)
Olen 19 aastane neiu ja krigistan öösiti kohutavalt kõvasti hambaid. Paljud kes pole minuga varem samas ruums maganud räägivad, et mõtlesid mind radiaatoreid närimas olevat keset ööd. Kui aus olla tekitab see kohutavat piinlikust... Hommikul ärgates ei mäleta ma üldjuhul, et oleks hambaid krigistanud. Kuid vahel on ka nii, et tunnen ise kuidas hõõrun hambaid üksteise vastu, kuid midagi ei suuda selle ärahoidmiseks ette võtta. On olnud ka juhuseid kui ehmatad ennast öösel ülesse sellepärast, et tunned kuidas hõõrud järjekordselt hambaid kokku. Hommikuti on tavaliselt lõualuud liigestest kanged ja valusad. Lugesin siin äsja sellealast kirjandust ja avastasin, et peavalud pidid kah hammaste krigistamisest tekkima. Kuid samas ma ei sa väita, et mu hambad oleksid väga kulunud selle tagajärjel. Meie peres krigistavad peale minu veel hambaid ema, ema vend ja noorem õde. Kas on võimalik, et see on päritav??
Olen proovinud öösiti nätsu närida, keelt hammaste vahel hoida ...jne. Kuid kõik tulutult. Äkki oskate mingisugust ravi soovitada, mis oleks efektiivne ja püsiv.
Olen proovinud öösiti nätsu närida, keelt hammaste vahel hoida ...jne. Kuid kõik tulutult. Äkki oskate mingisugust ravi soovitada, mis oleks efektiivne ja püsiv.
Timo Paberit
vastas (2003-11-11 11:16)
Hammaste krigistamine ning tugev kokkusurumine une ajal on enamasti reflektoorse iseloomuga häired, see tähendab, et need on inimese kontrollile allumatud tegevused. Sageli on probleemid seotud pingelise töö ja stressiseisunditega, kuid nii ei saa ka päris üheselt väita. Pikaajaline hammaste tahtmatu krigistamine ning tugev kokkusurumine (bruksism) võib tõepoolest tekitada tõsiseid probleeme: hammaste liigkiire kulumine, lihas- ja liigesevalud, kroonilised peavalud, hambumusprobleemid jne. Ravi on edukas juhul, kui suudetakse jõuda probleemi põhjusteni ning nende kõrvaldamiseni. Eelpoolnimetatud tagajärgede vältimiseks valmistame hammaste krigistajale plastmassist nn."öökape". Seda kantakse une ajal hammaste vahel, lõõgastamaks mälumislihaseid ning kaitsmaks hambaid kulumise eest.
Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus
Seotud asutustega:
·
Cardens OÜ
Jaani 20, Tartu, Tartumaa
·
Kesklinna Hambakliinik OÜ
Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
·
Kreutzwaldi Hambakliinik
Kreutzwaldi 3, Tallinn
·
Lasnamäe Hambakliinik OÜ
Tähesaju 14, Tallinn
·
Viru Implantoloogia
Narva mnt.1, Tallinn