Küsimus nr 861

Monica küsis (22. okt 2003)
Mul tõmmati purihammas kuskil nädal aega tagasi välja. Valuvaigistina võtan Ibumetini ja hakkasin nüüd ka kloorheksidiini lahusega loputama, kuid minu mure hoopis sellistlaadi, et hambaauguga tundub kõik korras olevat, kuid väljaspool hambaigemel on lähestikku kaks väikest haavakest, mille ümbert ige punane ja katsudes valus. See ei ole igemeserval, vaid täpselt keset iget. Ma ei saa aru, millest see on? Haavad ei ole sügavad ega veritse, vaid sellised valkjad. Kui oma hambaarstile sellest rääkisin telefoni teel, siis arvas ta, et see võib olla hammas, mis sealt paistab, kuid need pole üldse sügavad haavad ja minu meelest pole sealt ka mingit hammast paista. Minu silma järgi on seal kaks haavakest, kus haav on selline valkjas ja ümbert punane. Esimestel päevadel peale hamba eemaldamist ei pannud ma neid üldse tähele, kuid peale seda, kui ma nad märkasin on nad hakanud tasapisi suuremaks minema ja kahest haavast saamas üks. Ma ei tea,kas te saite nüüd minu jutust aru, kuid ma tunnen muret, et ega midagi hullu pole. Täna hakkasin suud loputama kloorheksidiiniga ja äkki sellest aitab. Ma ei saa aru, mis asi see seal igeme peal on?
Timo Paberit vastas (2003-10-27 09:55)
Usun, et tegemist on lihtsalt kerge hambaeemaldamisel tekkinud igemetraumaga ja muretsemiseks ei ole põhjust. Sellised igemelesioonid paranevad üldiselt kiiresti ning loodetavasti ei ole muretsemiseks põhjust. See on siiski vaid oletus, Teie kirjelduse alusel. Kui soovite kindel olla, peaks ikkagi haava hambaarstile näitama. Kloorheksidiini lahus on kindlasti abiks suuhaavade desinfitseerimisel ning hooldamisel. Samas ei soovitaks sellega liiale minna. Kloorheksidiini 0,2%-lise lahusega loputamist võiks teostada kaks korda päevas ning maksimaalselt kahe nädala jooksul.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn