Küsimus nr 8595

Marko küsis (13. dets 2023)
Tere spetsialistid :)

Minul on selline mure, et lasin Tallinnas paigaldada implantaadi eelmise aasta juuli kuus ning siis see aasta pandi sinna kroon otsa. Algselt implantaadi paigaldamisest saati on mind kurnanud imelik tunne et midagi on selle paigalduse osas valesti. Tanaseks olen kainud ka teistes kohtades uurimas kas see on okei et tanaseks on seal poletik sees ja tegime ka pildi ja naitab et luu ei ole edasi kasvanud sp et poletik on sees ja paranemine on kui seisma jaanud. Mis selles olukorras tegema peaks, kes selle olukorra eest vastutust votma peaks, voi see on normaalne iga implantaadi paigaldamise osa. Tegemist Straumanni tootega. Pilti vaadanud teine arst utles Peri-implantitis nimetatakse seda olukorda. Paigaldanud arst ise utleb et praegu ei ole midagi teha, tuleb oodata pool aastat ja siis saab alles igemeplastikat teha. Samas teised arstid [tlevad et ei ole vaja teha. Ei tea mida teha ise olen mures ja ei tea mida edasi teha kuhu peaks minema abi saamiseks.

Suur aitah vastamast, olemas on ka pildid mille saan vajadusel lisada.
Timo Paberit vastas (2023-12-15 21:16)
See risk kaasneb kõigi implantaatidega sõltumata tootjast. Implantaat on protees ning alates hetkest kui see istutatakse lõualuusse, satub implantaat suukeskkonda, mis on mikroobiderohke. Nende koloniseerumisel proteesi pinnale ehk biokile tekkel, võib sellel pesitsevate mikroobide elutegevuse tagajärjel tekkida igemeärritus ehk mukosiit. Kui selles faasis midagi ette ei võeta, võib sellest areneda juba põletik luus ja luukadu ning siis saab tõesti juba periimplantiidist rääkida. Probleemi igas arengujärgus saab midagi ette võtta ning ka tuleb ette võtta. Implantaate paigaldavad arstid peaksid kõik olema pädevad tegelema ka komplikatsioonidega, mida paratamatult vahel esineb.
Ma loomulikult ei saa kommenteerida kolleegi otsust, sest puudub vajalik diagnostiline info ja teave muude asjaolude kohta. Implantaadi paigaldamise edukus sõltub mitmetest asjaoludest, millega on kõige paremini kursis ravi teostanud arst. Seega ilmselt tasuks usaldada oma raviarsti nõuannet. Meie alal paraku ei saa anda garantiisid, sest iga ravijuhtum on mingis mõttes eriline ja individuaalne. Implantaat on siiski parim võimalik hambaprotees ning on mitmeid võimalusi, kuidas ka juba ilmnenud komplikatsioone ravida kuni selleni, et ebaõnnestunud protseduuri vajadusel korrata.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.