Küsimus nr 8592

Mirjam küsis (8. dets 2023)
Tere!
Mure alumise esihambaga, nr 32.
Käin juba mitu aastat oma hambaarstil juureravi saamas aga tulemusteta. 2021 suvel tõmmati närv välja, sest tekkis äge juurepõletik peale hamba parandust. Nüüd on sellest saanud siis juuretipu põletik. Mina ja mu arst ei mõista, miks kõik ravimid mis ta mulle sinna peale kanali puhastust paneb hamba valutama ajavad. Näiteks ta on mulle 2 korda pannud kaltsiumhüdroksiidi pastat ja see on tekitanud meeletu valu, nii et ei saa rääkidagi. Järgmine päev ta alati selle mul välja võtnud ja lahtiseks jätnud. Siis ta on proovinud eugenooli...ka see rohi tekitas meeletu valu. See ei ole normaalne.
Täna käisin jälle eugenooli rohtu välja võtmas, puhastas kanali ära ja pani vatitupsu ette. Hetkel on hammas tundlik, õrnalt tuksuvalt valus. 5 päeva pärast jälle kaltsiumit proovima.
Kaua võib, ma ei suuda enam. Miks need rohud valutama ajavad?
Olen praegu ka 18 nädalat rase, laps kannatab ja mina kannatan. Tohutu stress ja pinge on tekkinud, nutuhood...sest mitte midagi ei aita.
Timo Paberit vastas (2023-12-08 23:49)
Ägeda põletiku faasis võivad ravimid tõesti pigem põhjustada lisaärritust. Samuti võib see juhtuda üleinstrumenteerides ehk kui juurekanali pikkust valesti hinnata ja laiendada üle tipu. Kanali lahti jätmine paraku tähendab seda, et suu mikrofloora sattus nüüd ka juurekanlisse. Seda protseduuri peaks üritama teha võimalikult puhastes tingimustes spetsiaalse kofferdami isolatsiooni-kummi abil -vältimaks sülje sattumist juurekanalisse. Ega head lahendust sel puhul ei ole. Põletik on nüüd mitte enam juurekanali ja nn hambanärviga seotud vaid juba juuretippu ümbritsevas luus.
Siiski ei taha ma kolleegi kritiseerida kuna mul puudub asjast selge ja täielik ülevaade. Need on kõik võimalikud variandid. Minu hinnangul on vaja alustada süsteemse põletikuvastase raviga ning siis kui ärritus kaob ja hammas niiöelda rahuneb- üritada juurekanali süsteemi uuesti kofferdami isolatsiooni kasutades desinfitseerida ja püüda hammast siiski päästa kui vähegi võimalik. Viimane radikaalne võimalus on hammas eemaldada kuid seda siiski vaid juhul kui miski muu ei aita.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.