Küsimus nr 8469

Triin küsis (11. märts 2023)
3 aastasel lapsel eemaldati 23.02 põletiku tõttu 4 esimest hammast+ purihammas. Näis ilusti paranevat, sööb ja joob ilusti. Tänaseks (11.03) on esimesed igemed ilusti paranenud ja laps ei ole midagi kurtnud, kuid õhtusööki süües hakkas kurtma hambavalu. Vaatasin lapsele suhu ja eemaldatud purihamba kohale igemele on tekkinud suur ja punane punnis koht, mis natukene veritses. Peale ühekordset kurtmist laps valu ei kurtnud, paistetust pole ja palavikku pole. On rõõmus ja enam valu ei kurda. Igaks juhuks andsime Nurofeni ööseks. Millega tegu on?
Timo Paberit vastas (2023-03-13 23:58)
Tegemist on tõenäoliselt normaalse haavaparanemisega ja granulatsioonikoega, mis näebki selline välja. Teatud piirkonnad paranevad tõhusamalt ning teatud juhul- näiteks põletikulise hamba eemaldamise järgselt - võib paranemine lihtsalt võtta rohkem aega. Jälgida tuleks palaviku teket, mädase protsessi ilmnemist, valu ja veritsuse teket - mispuhul võib kahtlustada alveoliiti ehk haava põletikku. Sel juhul peaks taas arstile pöörduma. Kui kaebusi ei teki, kulub täieliku paranemiseni lihtsalt veidi enam aega.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn