Küsimus nr 8422

Sabriine küsis (20. nov 2022)
Tere
Mul on ülevalt D 23 või 24 hammas ehitatud üles tiftiga. Juure ümberravi tehti kuna eelmine arst ei olnud tippu ilusti täitnud. Põletikku ei olnud. Sellest on ca aasta. Koguaeg vahelduva eduga annab ikkagi tunda valu. Suulaes nagu oleks turse. Tehtud on 2x kohtülesvõte mis mitte midagi ei näita. Nüüd lõpuks üks arst ütles,et juuretipust on täidist üle läinud. Näitas ka pildilt seda.Küsisin kas see ei võiks olla ka valu põhjus siiski. Kindel ei tuli vastuseks. Ja kui midagi peaks olema siis peaks juuretipu eemaldamist tegema aga kuna see juur on nii põskkoopas siis ta tahaks näha seda kirurgi kes selle ette võtab. Mul on selle valu pärast juba selle hamba kõrvalt eemaldatud nö lootusetu hammas, alumine tarkusehammas aga sama valu püsib endiselt. Kas ei ole tõesti sellise puhul midagi teha?
Timo Paberit vastas (2022-11-20 21:36)
Sellised olukorrad - kui hammaste raviajalugu on pikk - on tõesti keerukad lahendada ning ühest selget vastust või üldse mingeid soovitusi on keerukas anda. Juuretipu ületäitmine minu hinnagul päris hea lahendus ei ole- ning võib ärritust põhjustada küll- teisalt tekivad probleemid ka kanalite nn alatäitmise korral ehk et juuretippu ei õnnestu sel juhul võimalikult hermeetiliselt sulgeda. Kokkuvõttes on vaja teostada diferentsiaaldiagnostikat ning edasised otsused hoolikalt läbi kaaluda. Ennekõike püüda selgusele jõuda milline hammas/hambad on probleemi põhjustajad või tuleb valu põhjust juba mujalt otsida. Juureravi ei ole kunagi 100% edukas protseduur ning teatud juhul ei aita muu kui hamba eemaldamine ning näiteks implantaadiga asendamine - kui juuretipu eemaldamise või hamba taastamise prognoos ei ole hea.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn