Küsimus nr 8286

Küsija küsis (14. dets 2021)
Tere!
30a. mees küsib retineerunud silmahammaste kohta. Nimelt on kogu elu olnud suus heas korras piimahambad. Jäävhambad on aga luus peetunud. Muresid pole seni esinenud.
1) Milliseks hindate manuses oleva pildi järgi võimalusi hambumus ortodontiliselt tavapäraseks korrigeerida?
2) Milline võiks olla tõenäosus sellises eas hambad ortodontiliselt üldse välja saada?
3) Milliseks hindate vajadust kõik peetunud hambad kirurgiliselt eemaldada?
4) Kas lõua- ja koljuluu on sellises olukorras piisavalt tugevad, et tarkuse- ja silmahambaid eemaldada?
5) Millised on võimalikud komplikatsioonid ortodontilise lähenemise korral, millised kirurgilise sekkumise korral ja millised olukorra jätkumisel?
Aitäh!

Triin Jagomägi vastas (2021-12-16 19:07)
1. Vanuse tõusuga on suurem võimalus et hambaid ei saa liigutada.
2. Kahe silmahamba puhul oleks 50:50; kolme silmahamba puhul on võimalus, et hambad nihkuma ei hakka suurem.
3. Kui hambad ei liigu brektravi ja kirurgilise vabastamiseta, siis on lisaks eemaldamisele võimalik neid lõualuust ettevaatlikult välja opereerida ja hambakaarde istutada. Konsulteerige kirurgidega, kes seda protseduuri teevad. Meedias on ilmunud selle teemalisi artikleid.
4. Tarkusehammaste eemaldamise osas võite kirurgiga konsulteerida, aga eemaldamine on võimalik. Kohaliku tuimastusega eemaldatakse hambaid ühe kaupa.
5. Breketravi puhul ei pruugi hammaste nihutamine tulemust anda kui hammas on luuliselt kinni. Enne ei saa seda täpselt diagnoosida (tehakse ka 3D pilt), kui hammastele rakendatakse jõudu umbes poole aasta jooksul (alates retineerunud hammaste kirurgilisest vabastamisest). Kuna retineerunud on 3 silmahammast, siis võib tegu olla süsteemsema hammaste lõikumise häirega. Kirurgilisi sekkumisi on erinevaid ja nende erinevuse siin seletamine läheb liiga pikaks.
Kui praegu mitte midagi teha, siis vanuse tõusuga muutub suuremaks võimalus, et hambad ei nihku. Samas ei pruugi midagi juhtuda. Võib juhtuda ka see, et kunagi hilisemas vanuses hakkavad silmahambad ise lõikuma. Kindlasti on ülakaare hambad aga vale asendiga, ehk nad asuvad suulae pool hambakaarest.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.