Küsimus nr 8218

Kadri küsis (7. mai 2021)
Tere!

Alumistele hammastele fikseeritud reteiner (metallist kaar) tuli esmaspäeval ühe silmahamba küljest lahti. Eile ehk neljapäeval (3 päeva pärast lahtitulemist) kinnitas hambaarst, kelle juurde õnnestus aeg saada, reteineri uuesti hamba külge. Praegu tundub mulle, et reteiner kinnitati veidi teise positsiooni kui ta enne oli. Nimelt tundub ta olevat hambast veidi kaugemal (sest reteineri ja hamba vahele jäi rohkem liimi, liimi on ka varasemast tuntavalt rohkem, see on ka veidi ebamugav). Samuti on tunne, et see silmahammas, mille küljest reteiner lahti tuli, ja kaks hammast selle kõrval, on reteineri surve all - nagu reteiner liigutaks hambaid. Veidi on neil hammastel ka valus või ebamugav, eriti süües (kui hambad kokku vajutada). Küsimus on selles, kas on võimalik, et reteiner kinnitati valesti? Kas see võib hambaid kuidagi valesse positsiooni liigutada? Mul on juuni lõpuks kinni pandud ka ortodondi aeg, enne seda ilmselt ei õnnestuks vastuvõtuaega saada.

Reteiner on olnud mitu aastat ja ei ole varem lahti tulnud.

Aitäh!
Eliis Vengerfeldt vastas (2021-05-10 19:08)
Tere!

Reteinerit tagasi kinnitades peab traat olema passiivne. Mõnikord võib traat olla paindunud ja jääda tagasi liimides aktiivseks. On võimalik, et reteineri aktiivseks muutudes, hakkab see hambaid nihutama.

Head
Eliis Vengerfeldt
Eliis Vengerfeldt Eliis Vengerfeldt, ortodont

Hambaarst, lõpetanud ja spetsialiseerunud ortodondiks Tartu Ülikoolis. Ta on Eesti Hambaarstide Liidu ja Eesti Ortodontide Seltsi liige. 2007.a. sooritanud erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburgh ́i juures: Part II: Membership in Orthodontics.

Seotud asutustega:
· Kaselo Hambaravi OÜ Tartu mnt 3-3, Põltsamaa, Jõgevamaa
· Riiamäe hambakliinik Riia 16, Tartu, Tartumaa