Küsimus nr 8206

Kärt küsis (19. apr 2021)
Tere,

Kui keel on imelik, nagu tundetu tundub keeleotsast ja keelenäsad seal piirkonnas on suuremad kui tavaliselt, siis kelle poole pöörduda palun?
Perearst ütles, et kõik on korras. Ortodont samuti.
Viirus on läbi põetud ning maitse ja lõhnameeled ei ole veel taastunud.



Terje Altosaar vastas (2021-04-30 10:41)
Tere
Kahjuks on raske vastata. Oluline oleks näha ka limaskesta, keelt, igemete seisundit. Soovitan pöörduda oma hambaarsti poole kliiniliseks kontrolliks, leidmaks ühene vastus teie murele. Lisan omaltpoolt mõned võimalikud oletused.

--Naha- ja limaskestahaigused (lame lihhen, erythema multiforme, vill-lööve jne.)
– Pernitsioosne aneemia.
- – Ravimite kõrvalmõju
--Seedetraktihaigused. Mao ülehappesuse ja reflukshaiguse korral põhjustab suhu sattuv maohape lisaks limaskesta söövitamisele ka hammaste erosiooni. Refluksi korral on neelu tagaseina limaskest punetav - see on tingitud happe ärritusest. Seedetrakti distaalsete osade haigused avalduvad enamjaolt ka suulimaskestal kas stomatiidi, aftide või haavanditena.
--suuhingamine
– Rauapuudusaneemia. Kliinilisteks nähudeks võib olla nt. Suu kuivus, lõhed suunurkades, maitsetundlikkus häired ja põletustunne, atrofeerunud papillidega sile, läikiv, kahvatu keel. Glossiit, keel helepunane, eriti servad, söömise ajal valune. Kerged traumad tekitavad erosioone. Söögitoru muutuste tõttu tekivad raskused neelamisel.
– B-rühma hüpovitaminoosid. nt B12-vitamiini puudulikkusest tingitud neuroloogilised nähud: tundehäired, lihasnõrkus ja sellised psüühilised sümptomid nagu dementsus ja mäluhäired. Põhjuseks võib olla Sageli maohaigus ehk sisemise faktori (IF) puudumine + atroofiline gastriit (anaemia perniciosa), resektsioonijärgne seisund, harva maovähk. Harva terminaalse ileumi haigus (Crohni tõbi, resektsioonijärgne seisund, kaasasündinud B12- vitamiini malabsorptsioon).
Diabeet
-suu kandidoos (Infektsiooni soodustavateks teguriteks on vanus, antibiootikumravi, sooleparasiidid, krooniline kõhukinnisus, krooniline kõhulahtisus, liigne alkoholitarbimine. hormoonravi ja endokrinoloogilised faktorid, neist tähtsaimana diabeet. Suu kandidoosile ehk suusoorile on iseloomulik paha maitse suus, valge katuga kaetud keel, limaskestade kipitus, punetus ning põletav tunne suus. Candida albicans võib põhjustada ka haavandit suunurgas. Esineb sageli lastel, kel on punnis põsed ja sügav nasolabiaalvagu, kus võivad kasvada stafülokokk ning Candida albicans. Patsiendid on sageli atoopikud. Kandida vohamine söögitorus võib olla sümptomiteta, sageli on samaaegselt nakatunud ka suu ja neel.)

Parimaga
Terje Altosaar
SH
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.