Küsimus nr 8202

Patsient küsis (5. apr 2021)
Tere!
Esihambas on tehtud juureravi, juureravi ümberravi ning august 2020 ka juuretipu eemaldamine. Hammas on olnud jätkuvalt tundlik. Viimane nädal valutab pidevalt. Raviarsti sõnul on tundlikus normaalne ja kui valu pole enam välja kannatatav, siis soovitab eemaldada. Kõrval on hammas, mis pole katki, kuid vana täidisega. Mulle tundub, et valu tuleb esimese ja teise hamba vahelt. Kuidas saab kindlaks teha, milline hammas täpselt valutab? Kuidas tehakse kindlaks, milline hammas võib vajada juureravi? Kas minu poolt kirjeldatud ravitud esihamba puhul pole enam muud võimalust? Hammas ise on ilus ja terve, aga valutada ei jõua enam.
Timo Paberit vastas (2021-04-06 22:54)
Teatud juhul - kui hamba raviajalugu kujuneb väga pikaks, ei pruugi erinevad meetmed enam toimida. Hambas võib olla näiteks pikimõra, mida on keerukas diagnoosida kuid mille puhul prognoos on lootusetu. Sel juhul tasub kaaluda implantaadi paigaldamist. Selles osas tuleb otsus langetada õigeaegselt, sest pikema ootamise ja kroonilise põletiku puhul on risk kaotada lisaks veel ka hammast übritsevat luud. Täpse diagnoosi määramiseks on vajalik siiski läbivaatus ja diferentsiaaldiagnostika. Seetõttu ei saa veebi teel paraku selgeid soovitusi anda või diagnoosi määrata.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn