Küsimus nr 8188

Kadri küsis (22. märts 2021)
Tere!

Laps kukkus umbes 11 kuuselt endal esihambast tüki välja, siis öeldi, et peame jälgima, kas läheb tumedaks jne, et muud midagi teha ei saa. Nüüd kukkus uuesti sama hamba peale paar kuud hiljem ning tundub, et läks igeme sisse ka. Paranes ära ning paistetus läks alla, hammas tume ei ole aga tundub, et on natuke viltu. Kas tõesti nii väikestele(1,3a) ei tehta röntgenit, et välistada juurevigastus või kunagi tulevikus ehk oleks isegi võimalus seda hammast parandada? Või kuidas sellises olukorras üldse toimima peaks?

Lisasin manusesse pildi nii paistes hambast kui hiljem paranenud hambast.

Tänud vastuse eest!

Kadri
Triin Kunsing vastas (2021-03-23 15:38)
Tere Kadri

Teil on õigus, et hammas on tõepoolest ka natuke sissepoole nihkunud peale viimast traumat. Nii väikestele lastele on röntgeni tegemine väga keerukas või võiks öelda isegi et võimatu. Laps ei suuda isegi seda hetkekest püsida liikumatuna, veel vähem siis kui on röntgenfilm suhu topitud ja keegi last koos selle filmiga vägisi kinni püüab hoida. Lisaks röntgeni tegemise keerukusele ei anna hetkel röntgen meile ka mingit väärtuslikku infot. Pigem peaks andma aega ja tihtipeale nihkuvad laste piimahambad ise uuesti igeme seest väljapoole. Kui tulevikus (loodetavasti alles siis kui laps on juba ka koostöövalmis) tekib probleeme selle hambaga (teeb valu, tekib turse), siis tuleb juba edasi otsustada, mis on kõige õigem lahendus.

Kõike head soovides

Triin Kunsing
Kliinik32 hambaarst
Triin Kunsing Triin Kunsing, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.