Küsimus nr 8150

Paula küsis (31. jaan 2021)
Hambajuure all avastati ulatuslik põletik (hammas oli eelnevalt saanud juureravi). Juure all oli ka mäda (ei olnud mingit punni igemetel ega ka paistetust). Ravida ei õnnestunud ning otsustasime arstiga hamba eemaldada. Eelmaldamine läks edukalt aga protseduur oli keeruline, kuna juuri ei saanud kätte, siis kõik puuriti lõpuks välja. Arst pani haavale ka gelatamp rohu.
Järgmistel päevadel ei ole haav valutanud (annab pisut tunda ja tuikab), ei ole tekkinud ka suurt paistetust (esimestel päevadel oli väike paistetus).
Tekkis aga õhkemfüseem.
Hambaarst määras kohe peale hamba eemaldamist antibiootikumi ravi (Augmentin).
Täna on tõmbamisest möödas 6 päeva. Haav ei valuta, suurt paistetust ei ole ja õhkemfüseem tundub ka kadunud olevat.

Minu küsimus on, et kui mul oli mädane põletik hambajuure all ja see mäda otseselt kusagilt välja ei tulnud, siis kas antibiootikum likvideerib selle mäda?
Kas gelotamp oli pigem positiivne ja vajalik (see sulges haava ja mäda ei saanud äkki välja)?
Kas 7 päeva ab kuuri on piisav?

Kas rötgen näitab juba nädal peale hamba tõmbamise muutusi (kas röntgenpilt on näha põletiku ja mäda kadumist)? Kaua võtab aega, et röntgeni muutused ja paranemine näha oleks?

Olen kuulnud igasuguseid õudsaid lugusid mädasest põletikus ning soovin ise kõik teha, et see korralikult välja ravida. Seetõttu muretsen ka natukene rohkem.
Aitäh!
Triin Kunsing vastas (2021-02-01 20:52)
Tere Paula

Hamba eemaldamisega kaasneb ka hambajuurt ümbritseva põletikukolde eemaldamine ehk ka mäda eemaldumine ning kogu põletikuline kude kraabitakse hambasombust peale juurte eemaldamist välja. Põletiku tekkimise vältimiseks kirjutas arst Teile välja antibiootikumid, mida üldjuhul võetaksegi 7 päeva ja mille eesmärk on ära hoida põletiku teket. Saan aru, et hamba tõmbamine kujunes keeruliseks ja see on ka kindlasti üks põhjus, miks kirjutati antibiootikumid. Gelotamp kindlasti midagi halba haavas korda ei saatnud, nii et muretsemiseks pole põhjust.

Röntgenpilti äsja tõmmatud hambast tehakse pigem juhul kui on kahtlus, kas hammas on tervenisti kätte saadud. Põletiku ja veel vähem mäda kadumist röntgen niimoodi ei näita. Röntgenil on hamba tõmbamishaava paranemist näha alles 2-3 kuu pärast ning sellist röntgenit on mõtet teha juhul kui planeeritakse implantaadiga hamba asendamist.

Minu jaoks jääb natuke segaseks teie poolt mainitud õhkemfüseem. Kui probleemne hammas oli ülalõuas ja tekkis ühendus põskkoopaga, mida võiks nimetada õhkemfüseemiks, siis on kindlasti vaja minna hammast tõmmanud arsti juurde kontrolli, kas ühendus põskkoopaga on sulgunud.

Head soovides

Triin Kunsing
Kliink32 hambaarst
Triin Kunsing Triin Kunsing, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn