Küsimus nr 811

Inga küsis (25. sept 2003)
Olen peagi saamas 30 ja saanud siiamaani läbi üsna harvade hambaarsti külastustega. Siiski on mul mure. Nimelt häirib mind minu ülemiste esihammaste suur vahe (umbes nagu Madonnal:)) On teil kogemust, kui pikka aega võiks nõuda ravi esihammaste kokkutõmbamiseks? Kindlasti on see individuaalne ja vajan konsultatsiooni, aga ehk oskate midagigi öelda. Tiba kohutab pikka aega klambrite kandmine, eriti kuna kõik hambad on ilusasti reastunud ja muidu korras.
Olen ette tänulik.
ortodont Triin Jagomägi vastas (9. okt 2003)
Triin Jagomägi Kahe esimese hamba vahe puhul, tuleb kõigepealt jälgida, et ülahuulekida ei ulatuks liiga madalale. Kui see nii on, siis tuleb teha huulekida plastika. Hambavahe saab kõige paremini sulgeda breketitega ja seda kõikidel ülahammastel. Esialgne tulemus tuleb kiiresti, seda hambakroonide osas, hambajuurte liikumine lõualuu sees võtab natuke rohkem aega (6-9kuud).

Suletud esihammaste vahe täiskasvanutel aga nõuab peale breketravi veel väga pikaaegset retensiooni s.t tuleb kanda kinnitust, mis seob kokku kas kaks esihammast või rohkem hambaid, reeglina on selleks traat kinnitatuna hammaste suulaepoolsetele pindadele. Retensiooniaparaadi valik sõltub hambumusest.

Esihammaste vahe on mõningatel juhtudel võimalik sulgeda ka väiksema arvu breketite asetamisega hammastele, aga seda ainult teatud juhtudel.
Esita talle oma küsimus
Vaata, mida Triin Jagomägi on vastanud teistele küsimustele
Triin Jagomägi
1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.
Seotud asutustega:
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik Raekoja plats 6, Tartu, Tartumaa
· Unimed Ühendatud Kliinikud Tartu Riia 2, Tartu, Tartumaa