Küsimus nr 805

Kelly küsis (23. sept 2003)
Olen veidi segaduses. Mul on üks esihammastest pooleldi "ülesehitatud", kukkusin kunagi pooleks. Ja nüüd oleks vaja valgendada seda - on teine nii koledaks läinud ja lausa inetu on vaadata ei julge enam naeratadagi:(!
Kelle poole ma peaksin pöörduma on ju igasuguseid arste - küll hambatehnikuid jne. Kas te saaksite mulle mõnda odavamat ja parememat arsti soovitada Tallinnas või aitaksite valida kelle juurde ma minema peaksin? Jutt siis mis erialaga hambaarsti juure (kas tehniku või mingi muu juurde?)
Suured tänud juba ette Kelly
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2003-09-23 12:38)
Kõigepealt peaks veidi selgitama hambaarsti ja hambatehniku vahet.

Hambaarst on kõrgema meditsiinilise haridusega arst, kes on spetsialiseerunud hambaravile (siin on omakorda mitmeid spetsialiseerumisi, küll proteetikale, parodontoloogiale, implantoloogiale, dentaalsele kosmeetikale, "tavalisele" hambaravile, suukirurgiale jne).

Hambatehnik on aga meditsiinikoolis erialase kutsehariduse omandanud spetsialist (kuid mitte arst), kelle tööks enamasti on proteetiliste abivahendite (proteesid, kroonid, sillad jne) valmistamine.

Proteetilisi abivahendeid valmistab aga hambatehnik suust võetud jäljendite alusel ja jäljendite võtmise ning hiljem proteeside/kroonide suhu asetamine on hambaarsti töö. Seega hambatehnik otseselt patsiendiga kokku ei puutu ja ise jäljendeid ei võta. Kui jäljendi võtmisel või proteesi valmistamisel on tekkinud probleeme, siis on nende vahendajaks hambaarst.

Seega oleks mõistlik valida selline hambaravifirma, mis ühtlasi pakub ka hambalabori teenust, sest siis toimub hambaarsti ja hambatehniku vaheline suhtlemine kiiremini, ning ka tööd on ilmselt veidi odavamad. Ilmselt on ühe firma piires võimalik lihtsamalt lahendada ka hiljem tekkida võivaid garantiiprobleeme. Samas ei pruugi hambaravi juures töötav väike hambalabor koos paari tehnikuga pakkuda nii kvaliteetset teenust, kui seda teevad suured hambalaborid, mille käsutuses on rohkem kaasaegset tehnikat ning mille teenust tellivad hambaravid, millel oma hambalabor puudub.

Konkreetset hambaarsti Hambaarst.ee teile soovitada ei saa. Ise saate aga otsida hambaravisid Hambaraviasutuste registrist (sh filtreerida välja need, millel on olemas ka oma hambalabor).