Küsimus nr 7948

Karin küsis (15. jaan 2020)
Tere! Paar kuud tagasi avastasin kaheaastasel lapsel ülemisel esihambad helepruuni plekikese, mis küünega katsudes oli reljeefne, st ilmselgelt on sinna tekkinud auk. Käisime lapsega hambaarsti juures, kuid ta ei olnud nõus suud avama, ning arst ütles, et tagasi võiks tulla siis, kui laps on koostööaltim.
Eile hambaid pestes avastasin aga tagumise ülemise purihamba keskel tumepruuni täpi. Algul arvasin, et ehk on kiiviseeme sinna kuidagi kinni jäänud, aga harjates lahti ei tule, seega ilmselt on ka seal auk, ja päris suur (kiiviseemne suurune).
Kas peaks kohe kiiremas korras uuesti hambaarsti poole pöörduma ja lootma, et ehk sel korral laps avab suu, või kannatab see veidi oodata, et laps oleks natukenegi küpsem ja koostööaltim?
Saan aru, et laste hambaaugud kipuvad kiiresti arenema ning teisigi hambaid "nakatama", samas mõte sellest, et neid auke narkoosis ravima peaks hakkama (muudmoodi ma hetkel hästi ei kujuta ette) on väga hirmutav.
Tänan vastuse eest!
Triin Kunsing vastas (2020-01-15 23:18)
Tere Karin

Kaheaastane laps on enamasti veel liiga väike, et ta hambaarstiga koostööd teeks. Heal juhul saab lapse suhu natuke piiluda, aga ravida seal üldjuhul küll midagi tavapärasel viisil ei õnnestu. Kui laps ei olnud mõned kuud tagasi nõus suud avama, siis tõenäoliselt ei tee ta seda ka praegu. Proovida muidugi võib, et kui saaks vähemalt korralikult suhu vaadata, siis ehk selgub, kas tõepoolest on tegu aukudega.

Et vältida lapse hammaste edasist kiiret lagunemist soovitan läbi mõelda toitumisharjumused ja hammaste pesemise harjumused. Hambaid tuleks pesta kaks korda päevas - hommikul ja õhtul ning peale õhtust pesu ei tohiks enam midagi süüa/juua v.a. vesi. Veelgi olulisem hammaste pesemisest on toitumine. Kõige tähtsam on, et ei toimuks pidevat näksimist. Hammaste tervise jaoks on tähtis, et toidukordade vahele jääks toiduvaba paus 2-3 tundi. Selle pausi ajal võib juua vaid vett. Iga amps õuna, juustu või ükskõik mida muud on juba toidukord.

Kõike head soovides

Triin Kunsing
Triin Kunsing Triin Kunsing, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.