Küsimus nr 7939

Kersti küsis (30. nov 2019)
Tere

Mul eemaldati väga raskelt vasakult tagumine hammas, mille tõttu hambaarst kahjustas tema kõrval olevat hammast - hambast tuli suur kild ära. Nüüd see sama hambaarst tegi sellele hambale juurekanali avamise, nii et hambast alles juur, õrnad ääred ja soovib hammast plommiga uuesti ülesehitada. Kuna see hambaarst röntgeni ei teinud, soovisin minna teise hambaarsti juurde nõu küsima kas on mõtet hammast üles ehitada ja soovisin panoraampilti. Panoraampilt näitas, et sellel samal hambal on all põletik. Soovitati teha põletikuravi ja paigaldada kroon. Kahjuks mul ei ole tuhat eurot või rohkem, et selle hambaarsti halba tööd parandada. Palun öelge, mida ma tegema peaksin? Kas oleks kõige targem otsus hammas välja tõmmata, sest rahaliselt ravida teda võimalik pole? Kas siis kaoks ka põletik? Kui hammas välja tõmmata kas kunagi oleks sinna võimalik paigaldada kroon? Kas peaksin teavitama seda hambaarsti, et mul tänu talle põletik?
Panoraampilt näitas, et ülemisel hambumusekaarel on samuti 2 hammast põletikulised, mida nendega teha?

Lugupidamisega ja tänades
K
Triin Kunsing vastas (2019-12-02 11:44)
Tere Kersti

Kui hamba juure alla tekib põletik, siis see ei teki üleöö ja ei ole seotud hamba välja tõmbamisega. Teiega juhtus tõenäoliselt selline lugu, et hamba tõmbamisel kahjustada saanud hammas oli juba suure plommiga ja tõenäoliselt ka hambaauguga ja see hammas oleks igal juhul varsti ka ise lagunenud. Põletik oli ka hamba all juba varem. Nüüd lihtsalt lagunemisprotsess sai väikse kiirendava tõuke.

Mina soovitan kui vähegi rahaliselt võimalik ja arstide arvates mõttekas leida võimalus põletikuga hambale juurekanaliravi tegemiseks ja hiljem kroonimiseks. Võib arstiga läbi rääkida, et kuidas oleks võimalik kulusid pikemale perioodile jaotada.

Hamba eemaldamisega kaob ka põletik, kuid kui tagahambad järjest välja tõmmata, siis esihambad saavad koormust rohkem kui nad on mõeldud taluma ja hakkavad omakorda ajapikku lagunema. Kui hammas on välja tõmmatud, siis uue hamba panemine on kulukam kui oma hammaste ravimine. Kui muidugi hammas on väga lagunenud ja kehvas seisus, siis ei ole alati mõistlik teda iga hinna eest säilitada. Kuna ma hammast ja suu olukorda ei ole näinud, siis pole võimalik liiga konkreetseid soovitusi jagada, et milliseid hambaid ravida ja milliseid mitte.

Teiste põletikuga hammaste puhul on sama soovitus, et kui vähegi hammast on võimalik ravida, siis võiks ka neile teha juurekanali ravi. Eelkõige soovitaksin leida endale hambaarsti, keda te usaldate ning koos hambaarstiga üle vaadata kõik probleemid ja mõelda välja sobilikud ravilahendused.

Kõike head soovides

Triin Kunsing


Triin Kunsing Triin Kunsing, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.