Küsimus nr 7875

Patsient küsis (9. mai 2019)
Tere! 28.04 tundsin alalõualuu seitsmendal tagumisel hambas valulikkust. Hammas oli eelnevalt parandatud sügava täidisega, millelt oli vahepeal kild ära tulnud ja uuesti asendatud. Mingil perioodil on olnud hammas peale plommeerimist tundlik mitme kuu jooksul peale hammustades ja magusale. 28.04 hommikul sõitsin välismaale ja 30.04 pöördusin välismaal hambaarstile tugeva valuga, mis oli paremal kõrvas, lõuas, hambal ja kiirgus ka kõrisse, neelamine paremalt poolt valulik.. Paistetust ja turset ei esinenud. Hammas leiti koputamise teel (oli tundlik), puuriti lahti (ei olnud valus) ja katsuti närvikanaleid, millest ühe katsumine pani valust hüppama. Hamba sisse asetati mürk+ vatt+ ajutine täidis. Toolist tõustes tundsin kohe, kuidas hamba alla lõid travad valusähvakad ja sama poole huul ja pool lõuga muutus tuimaks. Tuimestavat süsti protseduuril ei kasutatud.
Valu vastu kasutasin: Arcoxia 90, Paracetamol kodeiin, Ibumetin 400 mg (mitte koos vaid ikka ükshaaval)- ei toiminud väga. Eestisse naastes pöördusin kohe esmaabisse tõnismäele, kus prooviplomm eemaldati koos vati ja mürgiga ja närvid eemaldati hambajuurtest. Valulik see tegevus ei olnud. Samuti tund peale hambaarsti tekkis uuesti tugevam valu lõuga ja kõrva mis ei allunud valuvaigistitele.
Järgmine päev 06.05 pöördusin tagasi uuesti hamba sulgemiseks, mis oli 24 h lahti olnud,see aeg oli nagu veidi kergem olla. Kanalid käidi uuesti üle ja Asetati prooviplomm ja taas 2 h hiljem tekkis meeletu lõua ja kõrva ja kõrivalu. Mainin ka,et lõua ja huule tuimus ja esihammaste tuimus on püsinud alates 30.04 peale mürgi paigaldamist aga on väiksemaks jäänud: tunnen huules valutorkeid ja lõua nahk on hell ja sügeleb. Samuti kiirgub veidi endiselt kõrva. Hambaarst on nõutu ja ei leia seost hamba ja lõua tuimuse ja valu vahel ja soovitab konsulteerida neuroloogiga.
Hetkel siis hambas prooviplomm, närvid eemaldatud ja valu erineva intensiivsusega püsib koos minimaalse lõua ja huule tuimusega mis siiski iga päevaga vähehaaval möödub.
Kui vaatan anatoomilisi pilte, siis näen, et hambajuured on alt seotud närviga, mis liigub mööda alalõualuud ja kuna valu ja tuimus on samal pool, siis tundub nagu ikka oleks selle hamba jandiga kõik seotud.
Mis mõtteid Teil selle looga seoses tekib? Kas võib olla midagi varjatut peidus? Panoraam rö. tehti, midagi koledat ei näidanud, ka põletikku mitte. Sõin ka paki Amoksilaavi 850 mis määrati reisil - efektita.
Regina Kuningas-Ott vastas (2019-05-10 06:43)
Tervist.
Tuleks teha koonuskiirkomputertomograafia, et kindlaks määrata alalõuanärvi asukoht enne kui antud juhul juureraviga edasi minna. Panoraamröntgenpilt ei pruugi kogu tõde näidata. 3D röntgeni võimalus on tänapäeval paljudes hambaravikliinikutes olemas. Kindlasti soovitan edasi seda hammast ravida juureravi eriarsti käe all!
Regina Kuningas-Ott Regina Kuningas-Ott, hambaarst

Regina töötab HanzaDent Hambaravis, on lõpetanud TÜ hammaste ravi ja proteesimise alal. Osalenud täiendkoolitustel mitmel pool Euroopas.

Seotud asutusega:
· HanzaDent Hambaravi Paldiski mnt 9, Tallinn