Küsimus nr 775

Mery küsis (2. sept 2003)
Olen 23 aastane naine Tallinnast ja mul on mure. 11 päeva tagasi oli mul paremas suunurgas herpes ning ka herpese infektsioon (paremal pool kaelal olid paistes lümfisõlmed, parem pool alahuulest oli paistes ja parem alumise lõualuu pool oli paistes kui palavikku ei esinenud). Käisin kurgu-nina arsti juures, kes kirjutas mulle välja herpese vastased tabletid ja salvi herpese kuivatamiseks. Sel ravi ajal ma hambaid ei suutnud puhastada. Nüüd kui herpes ja herpese infektsioon on möödunud alustasin uuesti hammaste pesemisega ja avastasin, et ülemisete esihammaste ja ülemiste (nii paremalt kui vasakult) 2 ja 3 hamba igemed on veidi verised. Igemed ei valuta, ei ole tundlikud. Mida peab tegema, et peatada igemete veritsemine? Ja millest see tekib?

Ette tänades, Mery
hambaarst Marek Vink vastas (4. sept 2003)
Marek Vink Antud juhul on tegemist puudulikust suuhügieenist tingitud igemepõletikuga. Põletikureaktsioon on kaitsemehhanism hambakaelale/igemevakku koloniseerunud pisikute (sissetungi) vastu. Igasugust haigust on õige ravida selle põhjuste eemaldamisega. Ehk siis paar päeva adekvaatset suuhügieeni ja igemed on terved. Õige harjamise tehnika (harjased suunatud 45 kraadise nurga all igemevakku) ning sobivad abivahendid (hambaniit või hambavahehari) hammaste kontaktpindade puhastamiseks hoiavad hambad ja igemed terved. Veelkord: ei tasu ehmuda kui igemed esimestel puhastuskordadel veritsevad. Asi paraneb kui katt on igemevaost füüsiliselt eemaldatud.

Sellel ajal kui hambaid füüsiliselt puhastada ei saanud, oleks pidanud pisikute arvu suus vähendama keemilise abivahendiga. Suuloputusekuuri kloorheksidiini- lahusega oleks võinud määrata nii kurgu-nina-, pere- või hambaarst.
Vaata, mida Marek Vink on vastanud teistele küsimustele
Marek Vink
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president
Seotud asutusega:
· Al Mare Hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn