Küsimus nr 774

Kadi küsis (1. sept 2003)
Hambaprotees ja ebameeldiv lõhn ning maitse

Minul(22a) on selline probleem, et esihammaste(1,1,2) peal on mul sildadega protees. Seda juba 3-4 aastat. Kümme aastat tagasi opereeriti hambajuured 1,2 hammastelt. Seega muutusid need nõrgemaks, tumedamaks ja 4 aastat tagasi murdus 1 hammas ära. Hammas nr 2 jäi, aga see oli liialt nõrk ja siladedega hammas panid hammaste 1 ja 2 peale. Praegu on mure selles, et see hammas 2 annab tunda. NImelt imendub sealt vahelt vedelikku või õigemini on ebemeeldiv lõhn ja maitse. Suudlemisest kutiga ei taha enam juttugi olla ja inimestega vesteldes hoian distantsi. Ka on tunne, et see hammas on natuke vajunud väljapoole, sest tunnen keelega, et see tagaolev plommi ja igeme vahel on vahe see. Kas on võimalik lisada igeme ja plommi vahele mingit täidist, sest mulle tundub, et seal on tühja ruumi.
Aidake palun, sest ma ei tea enam midagi teha. Olen terve elu kannatanud ja nutan tihti. Tunnen, et hambaarstikabinet on teine kodu olnud ja rahakott on ka sinna juba pesa teinud. Ei saanud kasutada igemesisse proteesi istutamist, sest õeldi, et lõualuus pole piisavalt sellest kohta.

Kiiret vastust ootama jäädes, Kadi
Timo Paberit vastas (2003-09-02 12:46)
Probleemid sildproteesidega on sagedased mitmetel põhjustel. Üldiselt ei soovitata tänapäeval enam sildproteese valmistada, väljaarvatud juhul, kui tõepoolest teist lahendust ei ole. Sildproteesi valmistamiseks on vaja tugihambaid ulatuslikult lihvida ning üldiselt päris tervete hammaste lihvimine on väga traumaatiline ning riskantne tegevus. Hambad võivad küll proteesimise järgselt välja näha ilusamad ja valgemad, kui varem. Kui aga midagi peaks ebaõnnestuma, võib juhtuda, et kaotad nii proteesi kui ka tugihambad. Silla alternatiiviks kasutatakse üha enam hambaimplantaate e. "läbi igeme proteesi istutamist". Implantaat taastab põhimõtteliselt puuduoleva hamba juure ning selle peale saab paigutada proteesi. Sageli võib esineda olukordi, kus implantaatide paigaldamine on raskendatud, kuna lõualuu kvaliteet seda ei võimalda. Praegusel ajal on olemas mitmeid võimalusi lõualuu taastamiseks nii, et halb lõualuu kvaliteet ei muuda implantatsiooni enam alati võimatuks.

Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.