Küsimus nr 7550

Lonni küsis (10. okt 2017)
Tere!

Mure selline - olen hetkel 4. kuud rase ja kõige tagumisele hambale igemele tekkis algul paistetus ja pärast suurem punn, mis tundus olevat ka veidi mädane. Ostsin apteegist kloorheksidiini sisaldavat suuvett ja järgmiseks päevaks oli suurem paistetus alanenud, mädakollet ei paistnud enam olevat, ige oli vaid veidi paistes. Hammas ei valuta, vaid punni koha pealt on veidi valus. Algas see valuga põsest, mistõttu arvasin et ilmselt on tarkusehambast.
Külastasin hambaarsti, kes kinnitas minu kahtlusi - igeme all olev tarkusehammas on igeme lahti tõmmanud ja tänu söögijäätmetele jms on tekkinud igeme juurde põletik, hammas ise on terve. Arst soovitas suud loputada jätkuvalt kas kummeli või suuveega ja pani peale geeli.
Küll aga jäi mind kummitama üks mure - kuna tegemist mingi põletikulise reaktsiooniga, siis kas selline põletik võib kuidagi kõhuelanikule halvasti mõjuda või ei ole tegemist siiski nii tugeva põletikuga?

Tänan vastuse eest.
Raili Luikmel vastas (2017-10-18 20:41)
Tere,
Tänan küsimuse eest! Kui tegu ongi tarkusehambast lähtunud pehmete kudede põletikuga siis selle kordumisel on vaja hammas eemaldada. Hamba eemaldamise raskust ja komplitseeritust hindab arst ja oskab soovitada, millal seda kõige parem on teostada. Samuti hindab arst röntgenanalüüsi alusel, kas hammas kuulub kindlasti eemaldamisele või on lootust, et mahub hambaritta ära ja antud põletik on lõikumisega seotud.
Antud põletik veel sündimata lapsele ohtlik ei ole, kui see jääb ühekordseks episoodiks.
Üldiselt tervel rasedal kui 20 nädalat on rasedust täis ja normaalselt kulgeva raseduse korral, on parima aeg tarkusehamba eemaldamiseks keskmine trimester ehk siis peale 20 nädalat ja enne 32 rasedusnädalat. Kui laps on sündinud, siis kogu tähelepanu kuulub lapsele ja hea on kui emal endal tarkusehamba moel tiksuvat `põletikupommi`laadset seisundit suus ei oleks.

Kõike head!
Dr. Raili Luikmel
Raili Luikmel Raili Luikmel, hambaarst

Hambaarst, kes tegeleb ravi-, proteesimise ja implantoloogiaga. Töötab Maestro Maja Hambakliinikus. Haridus: Tartu Ülikool, hambaarstiteadus 1998-2003, täiendkoolitused Soomes, Šveitsis, Ungaris, Prantsusmaal.

Seotud asutusega:
· Maestro Maja Hambakliinik Laulupeo 2, Tallinn