Küsimus nr 7511

Helen küsis (24. aug 2017)
Tere
Mul on mure seoses alumise tagant teise hambaga. Umbes 4-5kuud tagasi täiesti üleöö läks hammas külma- ja kuumatundlikuks. Alguses oli tundlik just siis, kui nt suu kaudu hingasin. See läks üle umbes päevaga. Seejärel tundus nagu oleks hamba vahel midagi,hamba vahe valutas meeletult, mistõttu käisin hamba Emos. Seal tehti pilt ja vaadati, öeldi et hammas on ideaalselt korras (varasemalt noorena küll plommitud, kuid ka plomm olevat väga ilus ja korras). Eeldati, et ehk on mõni väike toidukiud hambavahele jäänud ja puhastati seda ja asetati hamba vahele joodiga tampoon. Ka see valu möödus, kuid hambal tuli uus mure. Peale seda ongi hammas olnud täielikult külma- ja kuumatundlik nii, et see valu käib pealuust läbi. Söönud pole ma tolle hambapoolega juba kuid.
Nüüd ühel hetkel pöördusin hambaarsti poole, kes tegi taaskord pildi ja ütles, et hamba ja plommi vahele on tekkinud vahe, mis tekitabki seda valu. Seejärel võttis ta hamba lahti, ütles veel et mul on hästi läinud, et põletikku pole ning piisab aind uue plommi panemisest. Sain tema jutust veel aru, et pani igaks juhuks mingit ravimit hamba sisse enne uue plommi panekut. Peale seda vaevlesin pool nädalat.. Hammas valutas veel hullemini kui varem. Hambaümbrus oli lilla ja külma-, kuumatundlikkus polnud kuskile kadunud. Paar päeva peale ravil käimist võtsin ühendust hambaarstiga, kes ütles, et hamba ümbert lilla on hammas ilmselt seetõttu, et tegi tuimestust. Soovitas osta mul Periokin geeli ning teha valuravi: 3 päeva jooksul Ibuprofen (400mg) üks tablett kaks korda päevas ja Efferalgan upsa üks tablett kolm korda päevas. Valuravi ajal oli väga hea olla. Sain isegi jäätist süüa niimoodi, et valus ei olnud. Nii kui valuravi lõppes, nii vaevused jätkusid. Võtsin uuesti arstiga ühendust. Tema väitis, et tegu on kroonilise närvipõletikuga, ning seetõttu peame närvi suretama.
Siitkohalt ka küsimus, kas tõesti polnud seljuhul seda põletikku siis näha esimesel visiidil? Pidin esmase visiidi eest maksma suure summa raha täiesti ilmaasjata.
Käisin veel selle sama arsti juures, kes ütles, et juureravi teeb ta 4 visiiti. Taaskord küsimus, kas see on reaalne? Mida on teha nii mitmel visiidil? Lugesin ise, et osadele on tehtud kahe visiidiga - esimesel avatakse pulb ja pannakse ravim ja järgmisel visiidil tehakse ülejäänud töö.
Palun andke mulle nõu, kuidas ma peaksin toimima edasi. Kas vahetada hambaarsti või tundub tema jutt kõik täiesti normaalne ja asjakohane ning ma ise kujutan omale seda veidi ebamõistlikuna ette?

Vastust ootama jäädes ja ette tänades!
Raili Luikmel vastas (2017-09-04 20:24)
Tere, Helen! Tänan küsimuse eest!

Ilmselt on siin tegemist siiski närvipõletikuga (pulpiit), kõik sümptomid, mida kirjeldate, viitavad sellele diagnoosile. Röntgenilt on teinekord tõesti keeruline aru saada, kas juureravi on vältimatu või saab täidise vahetamisega siiski jätta hambanärvi vitaalseks, mida ka hambaarst proovis saavutada. See oleks vastus Teie esimesele küsimusele.

Mis puutub küsimusse, mitme visiidiliselt teostada juureravi, siis vastaksin nii: juureravil on nö kaks koolkonda: ühed arstid töötlevad juurekanaleid (eemaldavad ka laguneva närvi ja veresooned ehk pulbi) nii mehaaniliselt kui keemiliselt ühel visiidil ja asetavad ka juuretäidise samal visiidil. Siis jääb veel taastada järgneval korral krooni osa kas täidise või krooniga.
Teine koolkond teeb kanalite töötluse, asetab rohu, jälgib hammast ja täidab järgmisel visiidil kanalid. Olenemata olukorrast (eelkõige kanalite keerukusesastmest lähtuvalt) on eesmärk kanalid korralikult täita, et hilisem infektsioon välistada. Selles osas tuleb arsti usaldada, mitu visiiti tal selleks kulub. Soovitan need küsimused, mis esitate, ka kindlasti raviarstilt küsida. Kui valu siiski ei kao ja kaebused püsivad, siis ehk soovitaksin teisest arvamust või teostada juureravi mikroskoobiga töötaval arstil.

Kõike head ja head lõpptulemust soovides,
dr. Raili Luikmel
Maestro Maja Hambakliinik
Raili Luikmel Raili Luikmel, hambaarst

Hambaarst, kes tegeleb ravi-, proteesimise ja implantoloogiaga. Töötab Maestro Maja Hambakliinikus. Haridus: Tartu Ülikool, hambaarstiteadus 1998-2003, täiendkoolitused Soomes, Šveitsis, Ungaris, Prantsusmaal.

Seotud asutusega:
· Maestro Maja Hambakliinik Laulupeo 2, Tallinn