Küsimus nr 7486

Lea küsis (20. apr 2017)
Tere,

1aastane laps, kellel on juba suus lõikunud hambaid pistab veel tihti suhu erinevaid esemeid. Millisest materjalist mänguasjad on hammastele ohutud? Kas väikelapsele võib anda metallist lusika, kui ta kipub seda ka närima? Kas ka nt beebiporgandi närimine võib väikelapse hambaid kahjustada?

Mida peaks jälgima juba lõikunud piimahammastega lapse imetamise juures, et imetamine ei muutuks hammastele kahjulikuks. Kuidas korraldada hammaste tervise seisukohast ka üle aastase lapse öist imetamist, kui laps ei ole valmis veel sellest võõrduma?

Tänan!

Triin Jagomägi vastas (2017-04-25 22:32)
Väikelapsel on soov kõike suuga järele proovida, samas vaevalt et laps sellist jõudu rakendaks, et ta oma hambaid kahjustaks. Hambad ja lõualuud on mõeldud toidu peenestamiseks ja tavategevused ei saa neid kahjustada. Halvem on see kui laps hakkab mingeid esemeid või ka näppe regulaarselt suus hoidma ja kasutab seda võtet enda rahustamiseks. Sellisel juhul võib see muutuda harjumuseks, millest on hiljem väga raske võõrutada ja mille pikalt kestmine toob kaasa muutused lõualuude kasvus.
Närimine ja selle läbi lõualuude treenimine on väga, väga oluline õigete suufunktsioonide saavutamiseks. Tihti kiputakse väikelastele toitu väga pikalt püreena serveerima, vajalik oleks aga järk-järgult tugevamale konsistentsile üleminek. Närimine on lastele väga vajalik, sest enamus meil praegu tarvitatavatest toitudest on liiga pehme konsistentsiga. Ei pea pidevalt püreestama ja riivima, lõualuudel on vaja tööd teha.
Imetamine on väga oluline, aga see ei tohiks toimuda kogu aeg s.t et lapse ei pea terve öö rinna otsas olema, kui hambad juba suus. Hambad tahavad vahepeal ka söögivaba aega et taastuda. Vahepeal võiks lapsele ka vett pakkuda ja võimalikult vara kruusist, mitte joogipudelitest. NB! Tilaga joogipudelid, sunnivad keelt valesse asendisse ja ei ole hea lahendus. Esimesel võimalusel lapsele kätte lusikas ja joomine tassist. Põhiliseks janujoogiks peaks kohe andma ainult puhast vett. Morsid, mahlad (ka kodus tehtud) on hammastele koormaks. ja hammaste pesu peaks juurutama kohe kui esimesed hambad on suhu lõikunud, nii saab see lapsele igapäevaseks harjumuseks.
Märksõnad: söögivahed (sõltumata söögist mida laps sööb), et hambad saaksid taastuda; närimise võimaldamine; janujook on vesi; tass ja lusikas esimesel võimalusel; EI -erinevatele moodsatele pudelitele; hammaste pesu
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.